Orbán Viktor: Magyarország továbbra is a józan hang politikáját követi
Ukrán háború, nemzetközi elfogatóparancs, gazdasági semlegesség, nemzeti konzultáció – ezekről beszélt a Kossuth Rádióban a miniszterelnök.
A leendő elnök nemzetbiztonsági tanácsadójának jelölt Mike Walz szerint a szervezet teljesen elveszítette a szavahihetőségét.
Fotó: AFP
Izraeli sajtóértesülések szerint Donald Trump emberei már két hónappal az amerikai elnök beiktatása előtt megkezdték a szankciók bevezetésének előkészítését a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) azon tisztviselői ellen, akik felelősek az izraeli vezetők elleni elfogatóparancsokért – írta a neokonh.hu.
Ismert, csütörtökön a bíróság háborús bűnök és emberiség elleni bűncselekmények miatt adott ki elfogatóparancsot Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök és volt védelmi minisztere, Joáv Gallant ellen. A bejelentésre reagálva egyébként Orbán Viktor miniszerelnök pénteken közölte: meghívja az izraeli miniszterelnököt Magyarországra.
A kormányfő kijelentette:
rögzítem, hogy nem vesszük őt őrizetbe, ha elfogadja a meghívást”
Washingtoni források szerint annak is fennáll a lehetősége, hogy
nem csak az ügyészre vagy a bíróságra – hanem magukra a bírákra is, akik a parancsot kiadták – személyes szankciókat szabnak ki.
Vannak ugyanakkor, akik szerint a szankciókat ki kellene terjeszteni a letartóztatási parancsokért felelős bírósági elemek családtagjaira is.
Ezt is ajánljuk a témában
Ukrán háború, nemzetközi elfogatóparancs, gazdasági semlegesség, nemzeti konzultáció – ezekről beszélt a Kossuth Rádióban a miniszterelnök.
Trump nemzetbiztonsági tanácsadójának jelölt Mike Walz az ICC bejelentésére reagálva a következőket tweetelte:
Az ICC teljesen elveszítette a szavahihetőségét. Izrael törvényesen megvédte népét és határait a népirtó terroristáktól.
Erős válaszra számítsanak az ICC és az ENSZ antiszemita elfogultságára januárban".
Lindsey Graham republikánus szenátor pedig azt üzente, olyan törvényt fognak előterjeszteni, amely más országokat is figyelmeztet: ha az ICC-t segítik az Izrael Állam elleni fellépésük után, akkor az Egyesült Államok részéről következményekre számíthatnak.
Minden nemzet, amely csatlakozik az ICC-hez e gyalázat után, partner egy olyan vakmerő cselekedetben, amely lábbal tiporja a jogállamiságot
– tette hozzá.
Ezt is ajánljuk a témában
Csúnyán berágtak az elfogatóparancs miatt.
Mike Johnson, az amerikai képviselőház elnöke a következőket tweetelte: „Az ICC döntése, hogy Amerika szövetségesét, Izraelt veszi célba, antiszemita, elítélendő és teljesen nevetséges. Egyáltalán nem rendelkezik joghatósággal Izrael vagy az Egyesült Államok felett, és ezek a törvénytelen végzések támadást jelentenek a szuverenitás és a tisztességes eljárás fogalma ellen”.
Az Egyesült Államok egyébként nem tagja az ICC-nek, ahogy Izrael sem.
Ezt is ajánljuk a témában
Az Európai Bizottság alelnöke jogi lépésekkel is fenyegetőzik Magyarországgal szemben.