Kilövési engedély: Joe Biden még egy utolsó döntéssel bebiztosítaná az ukrajnai háború eszkalációját

2024. november 19. 05:46

Immár Oroszország belső területeit is támadhatják rakétával az ukránok, a háborúpárti politikusok örülnek, de valószínűleg éppen Ukrajna fogja megsínyleni legjobban az amerikai elnök döntését.

2024. november 19. 05:46
Pataki Zoltán
Pataki Zoltán

Nyitókép: Handout / Dél-koreai védelmi minisztérium / AFP

 

Nagy port kavart a New York Times vasárnapi, névtelen forrásokra hivatkozó cikke, amelyben a lap azt állította, Joe Biden amerikai elnök zöld utat adott Kijevnek, hogy nagy hatótávolságú, amerikai gyártmányú rakétákkal támadja Oroszország nemzetközileg elismert határain belüli területeket.

A reakciók természetesen azonnal záporozni kezdtek hírre. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szinte azonnal üdvözölte a fejleményeket. Az ukrán vezető szerint a hadsereg képességeinek kiterjesztése kulcsfontosságú pontja annak a győzelmi tervnek, amelyet bemutatott Ukrajna partnereinek. „A csapásokat nem szavakkal hajtják végre. Az ilyen dolgokat nem jelentik be.

A rakéták magukért fognak beszélni”

 – jelentette ki Zelenszkij vasárnap esti videóüzenetében.

Mi az ATACMS?

A amerikai hadsereg taktikai rakétarendszere (ATACMS) egy szilárd hajtóanyagú, ballisztikus rakéta, amelynek hatékony lőtávolsága akár 300 km is lehet, maximális sebessége pedig elérheti a háromszoros hangsebességet is. A rakéta maga hordozhat 160-560 kg közötti nagyságú robbanófejeket. A rakéták elláthatók többféle irányító rendszerrel – köztük GPS-en alapuló megoldásokkal is.

Örülnek a háborúpárti politikusok 

Nem kevésbé volt lelkes a hírek hallatán Gitanas Nauseda litván elnök, aki már régóta sürgeti a NATO-t, hogy vállaljon minél nagyobb szerepet az ukrajnai háborúban. Nauseda „döntő pillanatnak” nevezte a fejleményeket. „Eljött a nap! Ukrajna most már nagy hatótávolságú rakétákkal célba veheti az oroszországi katonai létesítményeket” – írta a litván elnök az X-oldalán.

Josep Borrell az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője is reagált a New York Times értesüléseire. Borrell – aki saját bevallása szerint már régóta támogatja az oroszországi területek elleni támadás ötletét – azt mondta, hogy a kérdésről az Európai Unió külügyminisztereinek tanácsában is meg kell tárgyalni. „Továbbra is hiszek abban, hogy ezt kell tenni, és biztos vagyok benne, hogy ezt még egyszer és még egyszer meg fogjuk vitatni. Újra és újra elmondtam, hogy Ukrajnának képesnek kell lennie arra, hogy használja az általunk biztosított fegyvereket” – jelentette ki Borrell az ülés megelőzően.

Alex Soros, Soros György fia szintén üdvözölte a hírt. A háború lehetséges eszkalációjához vezető döntést úgy kommentálta, hogy azok

remek hírek”.

Sorosék egyébként is Kijev elkötelezett támogatói, Alex Soros és idén már négy alkalommal járt Ukrajnában. Legutóbbi, augusztusi útja során megígérte, hogy a Nyílt Társadalom Alapítványok folytatják az együttműködést az ukrán hatóságokkal, „az orosz agresszióval szemben és a demokratikus értékek védelmében”.

A közösségi médiában visszatetszést váltott ki Soros kommentárja, sok felhasználó azzal vádolta a milliárdost, hogy

a harmadik világháborút akarja kiprovokálni, és hogy egy „gonosz kis fickó”.

Ezt is ajánljuk a témában

Radosław Sikorski lengyel külügyminiszter is elégedett volt az állítólagos döntéssel, a diplomata azt írta, hogy Biden olyan üzenetet küld, amelyet „Putyin is meg fog érteni”. és hozzátette, hogy az „agresszió áldozatának joga van megvédenie magát”.

Annalena Baerbock zöldpárti német külügyminiszter is üdvözölte a híreket.

A szavak nem segítenek ebben az ukrajnai helyzetben”

– mondta Baerbock. Szerinte arról van szó, hogy „nem szabad megvárni, amíg egy orosz rakéta először átrepül a határon”. Baerbock elmondta, hogy ő és pártja „ugyanúgy látja ezt, mint Kelet-európai partnereink és a britek, a franciák, amerikaiak”.

Párttársa, Robert Habeck gazdasági miniszter ennél is továbbment, kijelentette, hogy támogatja a német gyártmányú Taurus cirkálórakéták szállítását Ukrajnának.

A kereszténydemokraták (CDU) csúcsjelöltje, Friedrich Merz szintén háborúpárti álláspontjáról ismert, és támogatja, hogy Németország Taurus rakétákat szállítson Ukrajnának.

Marie-Agnes Strack-Zimmermann, a Szabad Demokrata Párt (FDP) képviselője, a Bundestag védelmi bizottságának elnöke szerint az amerikai lépést régóta „esedékes” volt. A Deutschlandfunk rádióban nyilatkozva 

sürgette Scholzot, hogy gondolja meg magát a Taurus-rakétákkal kapcsolatban.

Boris Pistroius német védelmi miniszter szerint ugyanakkor a Taurus rakéták esetleges szállítása Ukrajnának nem változtatná meg jelentősen a harctéri helyzetet. Továbbá azt is kijelentette, hogy a német kormánynak nem áll szándékában jóváhagyni nagy hatótávolságú cirkálórakéták szállítását Ukrajnának.

Biden még borsot tör Trump orra alá 

Donald Trump megválasztott amerikai elnök legidősebb fia, ifjabb Donald Trump hevesen kritizálta a demokratákat.

Úgy tűnik, a katonai ipari komplexum biztosra akar menni, hogy kirobbantják a harmadik világháborút,

mielőtt apámnak esélye lenne békét teremteni és életeket menteni. El kell zárni a pénzcsapokat. Félkegyelműek!” – írta az X-en.

Joe Biden amerikai elnök „megpróbálja kirobbantani a harmadik világháborút, mielőtt januárban távozik hivatalából” jelentette ki Marjorie Taylor Greene georgiai republikánus képviselő.

A Turning Point USA alapítója, Charlie Kirk az X-en azt írta: 

Biden megpróbálja kirobbantani a harmadik világháborút. Ez beteges és teljesen őrült.

Az amerikai fegyvereket NEM szabadna Oroszország belsejébe lőni! Képzeljék el, ha Oroszország rakétákat szállítana Amerika belsejébe való támadáshoz!”

Mike Lee republikánus szenátor a hírre reagálva arról elmélkedett, hogy a liberálisok „szeretik a háborút”, mert a háborúzás indokként szolgál az egyre nagyobb bürokrácia fenntartására. Elon Musk, Trump egyik legfontosabb bizalmasa egyetértett ezzel az állítással.

 

Meg kell szabadulni a NATO-tól!

Florian Philippot, a francia Hazafiak párt vezetője szintén kritizálta a döntést. „A mély állam és bábja, Biden megpróbálja kirobbantani a harmadik világháborút, mielőtt Donald Trump hatalomra kerül” – írta Philippot az X-oldalán.

Ilyesmire számítottunk: az őrületük nem ismer határokat! Az értelmes embereknek kell átvenniük a hatalmat, és egyszer s mindenkorra meg kell szabadnulni a NATO-tól!

– mutatott rá.

A Le Figaro című francia lap nemsokkal a New York Times cikkének megjelenését követően arról számolt be, hogy hogy Franciaország és az Egyesült Királyság is engedélyezte Ukrajnának, hogy nagy hatótávolságú fegyvereikkel – SCALP, Storm Shadow –  orosz területet támadjon. A lap később azonban visszavonta ezt az állítását. A cikk frissített változatából azonban

eltűnt minden említés az állítólagos engedélyről vagy a SCALP/Storm Shadow rakétákra történő utalás. 

Jean-Noel Barrot, francia külügyminiszter a hétfői brüsszeli uniós miniszteri találkozót megelőzően újságíróknak nyilatkozva egyértelművé tette, hogy „semmi új nincs a nap alatt” Franciaország álláspontjával kapcsolatban.

Ezt is ajánljuk a témában

Végső támadás a háborúpártiaktól

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerint szerint

a háborúpárti washingtoni és brüsszeli mainstream egy végső, elkeseredett támadást indított az új realitás ellen”.

„A békepárti elnökjelölt győzelmével Amerikában és a patrióta erők előretörésével Európában egy új realitás jött létre” – tette hozzá a miniszter. 

Szijjártó úgy vélte, hogy ez az új realitás az emberek akaratára alapul, hiszen ők döntöttek a választásokon. Ők döntöttek a békepárti, patrióta erők támogatásáról.

A hatalomból kiszavazott háborúpárti politikusok sem Washingtonban, sem Brüsszelben nem hajlandók tudomásul venni a népakaratot”

– fogalmazott. Úgy folytatta, ez nemcsak antidemokratikus, hanem rendkívül veszélyes is. „Úgy tűnik, a háborúpárti erők végső elkeseredésükben még a legrosszabbtól, vagyis az ukrajnai háború világméretűvé történő kiterjesztésétől sem riadnak vissza” – írta a miniszter.

„Az azonnali prioritás az, hogy a lehető leghamarabb elősegítsük a de-eszkalációt” mondta Lin Jian, a kínai külügyminisztérium szóvivője hétfőn. Elmondta, hogy Kína elkötelezett amellett, hogy a maga módján konstruktív szerepet játsszon a háború politikai megoldásának elérésében.

Nicolas Maduro venezuelai elnök szerint Biden lépése azt jelenti, hogy Amerika

az észak-amerikai imperializmus őrületének újabb szakaszába lépett.”

Ezt is ajánljuk a témában

Szakértő: Világháború de nem lesz, de Ukrajna szenvedni fog 

Demkó Attila, az MCC Geopolitikai Műhelyének vezetője a következőket írta a közösségi oldalán: „Úgy tűnik, hogy az ukrán kormány ma zöld utat kapott az Egyesült Államoktól a nagy hatótávolságú rakétarendszerek orosz területen történő bevetésére”. 

A szakértő kiemelte, hogy nem világos, mennyi eszközről van szó pontosan, de még az sem egyértelmű, hogy „mi/hol lehet célpont és mi nem, és mennyire készültek fel az oroszok – hiszen a vita sok hónapos”. Demkó szerint ezek azok a kérdések, amelyekkel kevesen foglalkoznak, de döntő fontosságúak.

A szakértő szerint a döntés mögött álló okok komplexek: a teljes fronton történő általános orosz előrenyomulás, a Kurszkban az észak-koreai katonák bevetése amely – tette hozzá – még nem nyert bizonyítást. 

Demkó szerint nem kétséges, hogy az ukrán fegyveres erők mostantól kezdve mélyen orosz területre irányuló támadásokat fognak indítani.

Orosz válasz azonban nem a nyugati országok ellen lesz. Ez jelenleg kizárt,

a fenyegetés és retorika meglesz, de az oroszok pontosan tudják, hogy ők a gyengébbek az Egyesült Államokhoz képest” – írta. 

A szakértő álláspontja szerint az sem kérdés, hogy lesznek sikeres csapások.

A nagy hatótávolságú rakéták használata növelni fogja az orosz áldozatok számát, ahogyan a HIMARS tette 2022-ben. Ugyanakkor azt is hozzátette, hogy „a helyzet az, hogy

Ukrajna lesz az, amely a leginkább szenvedni fog ettől a döntéstől,

mivel az oroszok még tudják eszkalálni az energetikai infrastruktúra elleni támadásokat”

Ha tovább korlátozzák az ukrán atomerőművek és vízmerőművek működését, még sötétebb tele lesz az ukránoknak.

Az ATACMS és a Storm Shadow nem változtat lényegileg a két fél közötti hatalmas szakadékon. Oroszország egész Ukrajnát tudja támadni, Ukrajna meg most egy 17 millió km2-es országból „egy picit többet”. Hozzátette, „semmiféle paritás nem lesz ezzel. Azon sem változtat, hogy Oroszország lassan, de halad előre. A szakértő szerint ez a döntés egy újabb lépés a konfliktus eszkalációjában, „de ettől még nem tör ki a harmadik világháború , nem kell aggódni”. 

„Ettől a lépéstől nincs ilyen orosz vereség a láthatáron, és nem is látok olyan segélycsomagot, ami átbillentené az ukránok javára a helyzetet, még ha Trump odaadna is mindent” – vélekedett Demkó Attila.

Moszkva szerint Putyin időben figyelmeztette a Nyugatot

Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője emlékeztetett arra, hogy Vlagyimir Putyin elnök már korábban is megosztotta gondolatait azzal kapcsolatban, hogy a Nyugat esetleg engedélyezi Ukrajnának, hogy mélyen orosz földön belül csapásokat hajtson végre. Az orosz televíziónak adott szeptemberi interjújában Putyin azt mondta, hogy ha engedélyezik a Zelenszkij-rezsimnek, hogy ATACMS rakétákkal csapást mérjen Oroszországra, az valójában

a NATO közvetlen részvételét jelenti az ukrajnai konfliktusban.

Hozzátette, hogy ha megszületik a csapásokat engedélyező döntés, Moszkva „megfelelő döntéseket hoz a fenyegető veszélyekre válaszul”.

Amennyiben a hírek beigazolódnak, akkor azok a 

a konfliktus drámai eszkalálódását jeleznék,

és minőségileg új helyzetet jelentenének az Egyesült Államoknak a konfliktusban való részvételét illetően – közölte Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.

Peszkov kijelentette, hogy Moszkva álláspontját a kérdésben az év elején világosan megfogalmazta Vlagyimir Putyin elnök, aki kijelentette, hogy a Zelenszkij által kért támadások a nyugati hírszerzés és katonai szakértelem közvetlen hozzájárulása nélkül lehetetlenek lennének. Ha ilyen csapásokat hajtanának végre, az azt jelentené, hogy 

a NATO-országok háborúban állnak Oroszországgal

– figyelmeztetett.

Arra a kérdésre, hogy a megválasztott elnök, Donald Trump visszafordítja-e a döntést, hivatalba lépése után, Peszkov nem kívánt válaszolni.

Ezt is ajánljuk a témában

***

 

Összesen 28 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
barkov08
2024. november 19. 14:25
Az agresszor Putyin napi szinten bombázza Ukrajnát és az ártatlan civileket plusz Észak-Koreai katonákkal nyomul és akkor ti beszéltek eszkalációról? Melyik alternatív univerzumban éltek ki fogyatékos kretén hazaáruló propagandisták. Kibaszott unalmas, hogy mindent a nyugatra fogtok, miközben az oroszok maguk egyre nagyobb háborús bűnöket követnek el.
barkov08
2024. november 19. 14:20
Helyes! Vesszen a terrorista állam. Putler, az agresszor is Észak-Koreai katonákkal nyomul. Majd ebből tanul a kis "oroszlánka".
h040183
2024. november 19. 14:18
Látom a Mandinernél még tart az ebédszünet. Az amerikai katonák már be is löttem atacms-el Oroszországba! www.vadhajtasok.hu/2024/11/19/hasznalta-az-atacms-raketakat-ukrajna
2024. november 19. 10:28 Szerkesztve
Hmm kizártnak tartom, hogy Trump visszatáncoljon ukrajna mögül. Ennek 3 oka van: 1, lehetőségük van gyengíteni az ősellenséget , csak pénzért. Ami a hadi költségvetés kb 10%-a. Simán megéri 2. Ez a pénz az amerikai gazdaság azon részébe megy ahol Trump szavazói a fő foglalkoztatottak. 3. Valószínűleg Trump kapott egy arany részvényt. A háborúnál 1 jobb üzlet van az újjáépítés. Valószínűleg amikor tárgyalt Zelenszkijjel az azt mondta, hogy Donald ha tovább támogattok te mondhatod meg ki építhet újra. Az ilyet meg Trump imádja. A következő lesz szerintem: Kapnak a ruszkik egy olyan ajánlatot amit nem fogadnak el. Trump begőzöl majd széttámogatja az ukikat fegyverrel. (Ugyanis ez volt a terve a 24 órás békére)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!