Nem sikerült Grúziát beletolni a háborúba, s hirtelen nagy lett a kavarás a választás körül
Amerikai szavazatszámlálók vitáznak amerikai exit pollokkal, miközben az EBESZ szerint ez is pont olyan választás volt, mint a korábbiak. Mélyfúrás!
Hivatalosan is megerősítették a kormánypárt győzelmét Grúziában. A bejelentést több incidens is megzavarta, a választási bizottság vezetőjét festékkel öntötték le, az ellenzék az ülésnek helyet adó épület előtt tüntetett.
Nyitókép: Giorgi ARJEVANIDZE / AFP
Miután ma hivatalosan is kihirdették a kormánypárt Grúz Álom győzelmét a nemrég lezajlott választásokon, David Kirtadze, Miheil Szaakasvili volt elnök Egyesült Nemzeti Mozgalmának (UNM) tagja fekete festékkel lefröcskölte a központi választási bizottság elnökét, aminek következtében a férfi szemsérülést szenvedett. Az esetről egy helyi tévécsatornákon sugárzott videóelvétel is tanúskodik – számol be róla a The Guardian. Hozzátéve, nem ez volt az egyetlen incidens a választási bizottság mai ülése alatt: az ellenzék több száz támogatója közben az épület előtt tüntetett.
A bal szemén ragtapasszal visszatért Darishvili végül mégis aláírta a jegyzőkönyvet, amellyel hivatalossá vált, hogy az október 26-i voksolást az ellenzék által oroszbarátnak bélyegzett Grúz Álom nyerte a szavazatok 53,9 százalékával, 89 mandátumot szerezve a 150 fős parlamentben. A magukat Nyugat-barátként definiáló ellenzéki pártok és támogatóik már előzőleg is többször tüntettek Tbilisziben, csalást kiáltva, mire az EU és az Egyesült Államok is rögtön vizsgálatot követelt az állítólagos választási szabálytalanságok miatt.
Ezt is ajánljuk a témában
Amerikai szavazatszámlálók vitáznak amerikai exit pollokkal, miközben az EBESZ szerint ez is pont olyan választás volt, mint a korábbiak. Mélyfúrás!
Grúzia vezető választási megfigyelőinek egy csoportja például egyenesen azt állította, bizonyítékokat találtak egy „nagyszabású választási csalásra”, az amerikai Edison Research közvélemény-kutató, amelynek exit poll felmérése az ellenzéki erők győzelmét jósolta, azt írta, az előrejelzése és a hivatalos eredmények közötti eltérés „nem magyarázható a szokásos szórással”, Charles Michel, az EU Tanácsának vezetője pedig azt mondta, hogy „komoly csalás gyanúja merült fel, ami komoly vizsgálatot igényel”. Grúziát mint uniós tagjelölt országot Brüsszel már a választások előtt arra figyelmeztette,
hogy a mostani szavazás nagyban befolyásolhatja a csatlakozási esélyeit.
A kormánypárttal szemben álló grúz elnök, Salome Zourabichvili ugyancsak illegitimnek minősítette a szavazást, és Oroszországot vádolta az ebbe való beavatkozással
„Egy orosz különleges művelet szemtanúi és áldozatai lettünk” – fogalmazott, majd kijelentette, nem fogadja el a választást, mert az „Oroszország befogadását jelentené ebbe az országba, és Grúzia Oroszországnak való alárendeltségének elfogadását”. Majd csatlakozott az ellenzék újbóli szavazást követelő felhívásaihoz, és leszögezte azt is, hogy nem hajlandó kiadni rendeletet az új parlament összehívásáról.
Ezt is ajánljuk a témában
„Egy orosz különleges művelet szemtanúi és áldozatai lettünk” – tette hozzá Zourabichvili, aki mögött ellenzéki vezetők álltak.
Irakli Kobakhidze újraválasztott miniszterelnök viszont végig ragaszkodott hozzá, hogy a választások szabadok és tisztességesek voltak, és úgy nyilatkozott, a végleges eredmények közzététele után tíz napon belül összeül a parlament, Zourabichvili felszólítása nélkül is.