Abszurd: a tűzjelzőt elfelejtették felszerelni, így porig égett egy új tűzoltóállomás Németországban
A tűzoltókat álmukból riasztották, hogy saját állomásuk oltására siessenek.
Mi a megoldás, ha rossz helyre került a biciklisáv? Tán átteszik máshova? Talán más módon variálják át a forgalmat? Berlinben tudnak ennél is jobbat.
(A nyitóképen a cikkben vázolt sajátos állapot a Kantstraße 41-46 környékén; forrás: Google Street View)
Azt hittük, ugye, hogy a hónap abszurdja már meg is volt a nemrég átadott, különösen modern hesseni tűzoltóállomással, amely tűzjelző híján porig égett?
Amatőr naivitás volt a részünkről.
Ezt is ajánljuk a témában
A tűzoltókat álmukból riasztották, hogy saját állomásuk oltására siessenek.
Ismét tűzoltók, ismét Németország, de ezúttal Berlinben járunk, az Immanuel Kantról elnevezett úton, a zöld vezetésű Charlottenburg negyed azon részén, ahol az idei EP-választásokat is toronymagasan a Zöldek nyerték – egyes háztömbök akár 31 százalékkal is jutalmazták őket eddigi tevékenységükért. Itt történt, hogy
még 2020 tavaszán, a hardcore lezárások alatt felfestettek egy úgynevezett „pop-up” bicikliutat,
amely azóta állandósult: így a felállás most az, hogy van a járda, mellette a kerékpársáv, utána egy sávnyi parkolóhely, amellett pedig egyetlen sávon halad a forgalom. Aztán jön még egy eredetileg füvesített elválasztósáv, amögött pedig a szembeforgalom.
A gond az, hogy ez az elrendezés nem alkalmas arra, hogy tűz esetén a házak felsőbb emeleteiről a tűzoltók létrán ki tudják menekíteni a lakókat. A kerékpársáv túl szűk a tűzoltóautónak, a parkolósáv tele van, annál kijjebbről pedig már nem működik a dolog. A tűzoltóság már többször is felhívta a figyelmet az anomáliára, voltak is tervek, hogy buszsávvá alakítják a parkolósávot, de azóta se történt semmi. Berlin akkor még zöld vezetésű közlekedési hatósága úgy emlékezett, hogy
ha nem is optimális a helyzet, de azért a tűzoltók szerint megoldható a létraállítás; a tűzoltók ezt a minap újfent cáfolták.
Így a kerület illetékes elöljárója a CDU színeiben úgy döntött, egy huszárvágással véget vet a tarthatatlan teszetoszaságnak: amennyiben november elsejéig nem születik más megoldás, levélben értesíti az érintett házak harmadik és felsőbb emeleti bérlőit – életveszély miatt teljes egészében megtiltva a lakások további használatát.
De aggodalomra ok nincs: ezzel még csak a hónapokig tartó jogi eljárás veszi kezdetét,
senkinek nem kellene azonnal elhagynia otthonát az állítólag 35 ház bő száz érintett lakásának bérlői közül.
A CDU politikusa ugyanakkor jóindulatúan azt is hozzátette: másfél hétig még lehet segíteni a helyzeten – részéről a sávok megcserélését javasolja, vállalva azt a rizikót, hogy
a sofőrök rányitják az ajtót a biciklisekre;
a német kerékpárosszervezet azonban ezt elfogadhatatlannak tartja, és inkább a parkoló- és rakodósávot számolná fel a forgalmas úton. A Zöldek javaslatot még nem tettek, de a leghatározottabban bírálják a tűzbiztonság és a bicikliforgalom egymás elleni kijátszását.
***
Ezt is ajánljuk a témában
Mielőtt már csomagolna is a nyelveket nem beszélő időskorú, lássuk, mi az, ami a Deutsche Welle riportjából egészen véletlenül kifelejtődött. Francesca Rivafinoli írása.