Megnyitná a pénzcsapokat Brüsszel, csak Magyarországnak mintegy 10 milliárd euróval tartozik, de van egy kis gond

2024. október 19. 17:42

Az alapról még 2020-ban állapodtak meg a tagállamok, ám a források folyósítása igen döcögősen indult be, ha egyáltalán.

2024. október 19. 17:42

Nyitókép: Fotó: MTI/EPA/Julien Warnand

Folytatódik az Európai Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz (RRF) forrásainak folyósítása, miután az Európai Bizottság csökkentette az adminisztratív terheket és lehetővé tette a helyreállítási tervek módosítását – mutat rá szombati cikkében a Portfolio.

Mint a lap cikkéből kiderül: az RRF-forrásoknak eddig mindössze 40%-át folyósította ki a tagállamoknak a Von der Leyen vezette Bizottság, pedig a támogatás a gazdasági fellendülés egyik kulcseleme lenne. Hiszen annak eredeti célja, hogy a tagállamok COVID utáni, gazdasági helyreállítását támogassa, miközben ösztönzi a zöld és digitális átállást.

Magyarországnak tízmilliárd euró körüli összeggel tartoznak

A portál bizottsági tájékoztatásra hivatkozó cikke szerint Magyarország számára például 5,9 milliárd eurónyi vissza nem térítendő támogatást, valamint a RePowerEU keretén belül további 4,6 milliárd eurót kellene folyósítania Brüsszelnek a céldátumig,

csakhogy politikai okból hazánk továbbra is csak korlátozottan fér hozzá az alap forrásaihoz. A fent említett, több mint 10 milliárd euróból ugyanis eddig mindössze 900 millió eurónyi előleget hívhatott le hazánk.

Brüsszel szerint azért, mert Magyarország még „nem teljesítette az összes elvárt mérföldkövet”.

Az EU töbi tagállama sem számíthat rá, hogy időben megkapja a pénzét

A támogatás pikatériája, hogy bár az Európai Bizottság optimistán tekint a programra, és arra számít, hogy az RRF 2026-ra akár 1,4%-kal növelheti az EU GDP-jét, és a foglalkoztatás is jelentősen bővülhet,

az Ursula Von der Leyen vezette szervezet napokban közzétett beszámolójából kiderült: az Európai Bizottság szerint a céldátumig a legtöbb tagállam számára mindössze annyi reális, hogy a betervezett projektjei 80 százalékát végrehajtsa.

Az alapról egyébként még 2020-ban állapodtak meg a tagállamok, ám a források folyósítása igen döcögősen indult be, ha egyáltalán.

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 206 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
polárüveg
2024. november 20. 14:04
Amíg nincs szabadságvesztés és vagyonelkobzás, addig a pénz jogellenesen visszatartásra kerül az EU tag Magyarországtól, és az EU-n kívüli Ukrajnában köt ki, ahonnan az elszámolási kötelezettség hiánya miatt akár csoroghat vissza a pénzeket jogtalanul oda irányítóknak is. Mert mi is indokolná ezt az egész jogellenes magatartást, ha nem anyagi érdek?
Reszelő Aladár
2024. október 21. 07:42
Ezzel a pénzzel lötyögtetnek Ukrajnában. Odaküldik, akik veszbek belőle innen valamit. Vagy oda sem küldik a pénzt. De az sem kizárható, hogy maga az EU bürokratái nyerészkednek ezen a pénzen, ha Ukrajnával lehet boltolni.
SABOTAGE
2024. október 20. 18:40
A magyar emberek javarésze semmit nem érzékel az eus pénzekből, csak a nemzeti hűbéruralmi burzsoáziának számítanak a milliárdok!!!! A pedofidesz ezt építette ki, az elmúlt 14 évben!!!!
krisztoforo48-2
2024. október 20. 16:24
Az ET mikor szólítja fel a banyát,hogy tételes elszámolást nyújtson be az EU gazdálkodásáról?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!