Ha ez a szakmája, önt nagyon keresik a hazai piacon
A népszerű álláskereső oldal kikutatta, melyek a legkeresettebb diplomák Magyarországon.
A LinkedIn Nagy-Britanniában végzett felmérése többek között arra is rámutatott, hogy bizonyos készségek többet nyomnak a latba, mint az oklevelek.
Nyitókép illusztráció. Fotó: Eugenio Marongiu / Connect Images / Connect Images via AFP
Jól fizető állásra vágyik? A LinkedIn szerint ehhez már nem is feltétlen kell diploma – derült ki az Euronews cikkéből.
A lap példaként az Egyesült Királyság vállalkozásait hozta, melyek felvételi szokásai az elmúlt években alaposan megváltoztak. Kiderült,
a munkáltatók egyre szívesebben alkalmaznak olyan munkatársakat, akiknek nincs diplomájuk;
pedig korábban az élt a köztudatban, hogy egy jó álláshoz főiskolai vagy egyetemi végzettség a belépő.
Közölték a LinkedIn – amely a világ legnagyobb üzleti közösségi hálózata, és egyben az álláskeresésre is épít – friss tanulmányát is, mely szerint 2021 óta 14,2 százalékkal nőtt a diplomát nem igénylő brit álláshirdetések száma. Ez állítólag annak tudható be, hogy a vállalkozások
nagyobb hangsúlyt fektetnek az olyan készségekre, mint az alkalmazkodóképesség vagy az együttműködés,
amelyek nem mérhetők diplomával.
Továbbá az a munkaerőpiaci folyamat is visszább vethette a diplomás álláshirdetések számát, hogy egyre több olyan képzési alternatíva jelent meg – részképzések, tanulószerződéses szakmai gyakorlatok, tanfolyamok – amelyek versenyképes tudást nyújtanak az álláskeresőknek.
Ezek az új szempontok a felvételi módszerek megváltozását is eredményezik. A vállalatok pedig felismerték, hogy a műszaki és munkaspecifikus készségek könnyebben elsajátíthatók a különböző belépőszintű jelöltek számára.
A LinkedIn kutatása továbbá arra is rávilágított, hogy az új munkatársakat felvételiztetők ötször
nagyobb valószínűséggel keresnek olyan jelölteket, akik konkrét készségekkel rendelkeznek, mint főiskolai végzettséggel.
Janine Chamberlin, a LinkedIn brit menedzsere az Euronews megkeresésére azt válaszolt: „fontos tudni, hogy a sikeres karrierhez sokféle út vezet. A munka világa gyorsan változik, – különösen az AI korában – és a vállalkozások újragondolják, hogyan veszik fel és képzik az embereket, hogy enyhítsék a hiányosságaikat”.
„A cégek egyre inkább belátják, hogy az alkalmas jelölteket nemcsak a diplomáik száma alapján lehet beazonosítani. Ez különösen a belépő szintű munkakörökre igaz. Azt tapasztaljuk, hogy a vállalkozások újabban
azt veszik figyelembe, hogy a jelentkező mennyire jó csapatjátékos, illetve milyenek a kommunikációs készségei.
Idővel pedig, ha szükséges, kiképezik a saját igényeik szerint a különböző pozíciókra” – magyarázta a szakértő.
Az Euronews cikkében arra is felhívta a figyelmet, hogy a mesterséges intelligencia előretörése is hozzájárult ahhoz, hogy a már említett „puha készségek” előtérbe kerültek.
A LinkedIn becslése szerint tízből kilenc brit munkáltatónál egyre inkább kidomborodik a következő öt készség: az ügyfélközpontúság, a vezetés, a kommunikáció, a menedzsment és a csapatmunka.
Idézték Gemma Aldridge, a Siemens egyik vezető munkatársát is, aki hangsúlyozta, hogy „az egyéni potenciálokra való fókuszálás a folyamatos tanulás és alkalmazkodóképesség kultúráját honosítja meg, ami elengedhetetlen a mai dinamikus környezetben való boldoguláshoz. Nem csupán a készséghiányt kezeljük: olyan, felkészült munkaerőt hozunk létre, amely innovatív, rugalmas és képes a gyorsan változó világban is a fejlődé előmozdítására”.
Az összeállításban arra is kitértek, hogy amellett, hogy a vállalatok nyitottabbak a felsőfokú végzettséggel nem rendelkező pályakezdők felvételére, ma már hajlandók képzéseket is felajánlani, hogy segítsék a munkával kapcsolatos technikai követelmények elsajátítását. Ez magában foglalja az ügyfélszolgálati képzést, valamint a műszaki vagy az adminisztratív támogatást is.
Úgy tűnik, nemcsak a briteknél esett vissza a diplomát elváró álláshirdetések száma. A Profession.hu még februárban számolt be arról, hogy az elmúlt évek során idehaza is hasonló tendencia figyelhető meg.
2020-ban az összes hirdetés 34 százaléka tartalmazott felsőfokú végzettségre vonatkozó kritériumot,
ez 2022-ben 26 százalékra csökkent, és nagyjából ezen a szinten maradt 2023-ban is, a hirdetések egynegyedében kértek diplomát.
Az elemzésből arra is kitértek, hogy a diplomás pályakezdők átlagos bérigénye nettó 308 ezer forint, ami közel százezer forinttal alacsonyabb, mint a 402 200 forintos átlagos diplomás bérigény.
Ezt is ajánljuk a témában
A népszerű álláskereső oldal kikutatta, melyek a legkeresettebb diplomák Magyarországon.
Pölöskei Gáborné, a Kulturális és Innovációs Minisztérium szakképzésért felelős helyettes államtitkára pár hónappal ezelőtt lapunknak azt nyilatkozta, hogy nem választaná el a szakmát és a diplomát egymástól.
Kijelentette, hogy
a szakképzés ma már a felsőoktatás előszobája.
Célunk, hogy a mérnökeink először technikumban tanuljanak, és utána legyenek egyetemi mérnökök. Ezáltal jóval nagyobb lesz a technikai tudásuk. Az egyetemek nyitottak erre, épp ezért a szakképzés ötödik évében a legjobb eredményeket elérőknek úgynevezett előzetes hallgatói jogviszonyt tudnak a felsőoktatási intézmények felajánlani. Tehát már középfokon van egy kapcsolat a felsőoktatás és a technikum között” – ismertette.
Majd azzal folytatta, hogy emellett elindították a kétéves, érettségi utáni képzéseket is. Továbbá megemlítette még az okleveles technikus képzést is, ahol még a tartalmakat is összehangoljuk a felsőoktatással. Ezekről a fiatalok nemcsak érettségivel és szakmával lépnek ki, hanem kreditpontokkal is – sorolta Pölöskei Gáborné.
A helyettes államtitkár végül arra hívta fel a figyelmet, hogy „van, akinek az átjárhatóságok miatt fél vagy egy évvel is lerövidülhet az egyetemi képzése. Ma már nincs választási kényszer a szakma vagy diploma között.”
Ezt is ajánljuk a témában
Mi a jobb választás napjainkban: egy szakma vagy egy diploma? Melyek a slágerszakmák? Kell-e attól tartanunk, hogy a mesterséges intelligencia és a gépek felénk kerekednek egy nap? Többek között ezekről kérdeztük Pölöskei Gábornét, a Kulturális és Innovációs Minisztérium szakképzésért felelős helyettes államtitkárát. Interjúnk.