Barbárság vagy civilizáció – Egy éve történt a Hamász brutális terrortámadása
Egy év alatt az egész világ vizsgázott, hogy kinek az oldalán áll: a barbárságén vagy a civilizációén.
Somkuti Bálint szerint Benjamin Netanjahu a politikai örökségét akarja előkészíteni a mostani cselekedeteivel.
Nyitókép: Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő és Kamala Harris, a Demokrata Párt elnökjelöltje (ROBERTO SCHMIDT / AFP)
A közel-keleti helyzetről kérdezték a Hír TV Napindító című műsorában Somkuti Bálint biztonságpolitikai szakértőt a Hamász támadásának évfordulóján.
Ezt is ajánljuk a témában
Egy év alatt az egész világ vizsgázott, hogy kinek az oldalán áll: a barbárságén vagy a civilizációén.
Somkuti arról, hogy az izraeli-palesztin konfliktusnak lehet-e kétállami megoldása, azt mondta: maga is ezt javasolná, de
ennek feltétele, hogy a palesztinok lemondjanak arról az álláspontjukról, hogy kétségbe vonják Izrael létjogosultságát.
Ezzel az alappal ugyanis nem lehet tárgyalni – szögezte le.
A szakértő a nemzetközi környezetről elmondta: az utóbbi időben a globalista baloldal számára Izrael olyan imperialista hatalommá vált, amelyet egyre jobban támadnak. Ez jelentős változást jelent a korábbiakhoz képest.
Somkuti szerint a Hamász tavaly október támadásának egyik kiváltó oka a megbuktatását célzó demokrata párti törekvés volt. A szakértő emlékeztetett, mekkora tüntetések voltak Izraelen belül is Benjamin Netanjahu ellen. Ő azonban mindig is egy kemény politikus volt, ezért nem volt meglepetés, hogy sikerült megoldania ezt a válságot és egy korábban elképzelhetetlen koalíciót létrehozni – mondta.
Somkuti úgy látja:
Ha Netanjahu megtámadja az elkövetkező hónapban Iránt, akkor ő fogja megbuktatni az USA-ban a demokratákat.
A szakértő egyre biztosabb abban, hogy Netanjahu a politikai örökségét akarja előkészíteni a mostani cselekedeteivel. A Hamászt évekre „lerendezte”, a Hezbollah képességeit jelentősen meggyengítette, s ha úgy háttérbe tudja szorítani Iránt, hogy az ne jelentsen fenyegetést Izrael számára, akkor komoly eredménnyel vonulhat nyugállományba.
Ezt is ajánljuk a témában
Teherán mintegy kétszáz rakétát lőtt ki legutóbb Izraelre, ezzel lényegében lezárta válaszcsapásának kötelezettségét – véli Sayfo Omar.
Iránról szólva a szakértő elmondta: az iráni társadalomban komoly feszültségek vannak és egy komolyabb gazdasági megrázkódtatás megingathatja a jelenlegi vezetés hatalmát. Ezért vannak olyan kijelentések, hogy Izraelnek nem Irán nukleáris, hanem olajlétesítményeit kellene támadnia. Ezzel gazdaságilag ingathatják meg a teokráciát.