Lengyel, orosz nem jó barát – de azért tovább folytatják a kereskedelmet
Túl a szólamokon: Lengyelország továbbra is az orosz LPG autógáz legnagyobb importőre az Európai Unióban, és az olcsó orosz zöldségek is utat találnak a lengyel piacokra.
Orosz szövetségesekkel pótolják a hiányt a lengyelek.
Nyitókép: Alexander Manzyuk/Anadolu Agency via Getty Images
Érdekes módon Lengyelország annyi szenet importál az ukrajnai háború kitörése óta Kazahsztánból, mint amennyit Oroszországból importált konfliktus előtt – hívta fel a figyelmet a Business Insider lengyel kiadása.
A portál szerint bár Kazahsztánnak vannak saját szénbányái, az ország mélyen függ és kötődik Oroszországhoz, és ez nem csak a szénre vonatkozik, hanem más erőforrásokra is, például az uránra és az olajra, amelyeket számos nyugati ország felvásárol.
A lengyel kőszénbányák szeptemberben 17,3 százalékkal csökkentették a termelést az előző év azonos időszakához képest, az értékesítés pedig 17,7 százalékkal esett vissza. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a lengyel szén iránti kereslet hirtelen csökkenne ezen a télen. Ehelyett Lengyelország importtal pótolja ezt a csökkenést, és ennek az importnak csaknem a fele Kazahsztánból származik.
Most ugyanannyi szén érkezik onnan Lengyelországba, mint a háború előtt Oroszországból.
Ezt is ajánljuk a témában
Túl a szólamokon: Lengyelország továbbra is az orosz LPG autógáz legnagyobb importőre az Európai Unióban, és az olcsó orosz zöldségek is utat találnak a lengyel piacokra.
A Business Insider megjegyzi, hogy Kazahsztánt köztudottan közvetítő országként használja Oroszország, hogy termékeit Európába és más országokba szállítsa. A portál emlékezetet rá, hogy Németországba az Oroszország elleni szankciókat követően például a „kazah” olajexport indult növekedésnek. Ennek fényében pedig igen valószínű, hogy a lengyel kormány állításával szemben mégsem sikerült leválni teljes mértékben az orosz energiahordozókról Lengyelország esetében sem.
Az év augusztusáig tartó időszakban Lengyelország szénimportjának 41 százaléka származott Kazahsztánból. Nem világos, hogy ennek a szénnek mekkora része származhatott Oroszországból, de
kétségtelen, hogy Oroszország kiveszi a részét az eladásokból,
mivel a tengerparttal nem rendelkező Kazahsztán a szállítás tekintetében Oroszországtól függ.
Ezt is ajánljuk a témában
Miközben az Unió az orosz energiától való leválásról beszél és Magyarországot kritizálják az energiafüggőség miatt, valójában Franciaország, Spanyolország és Belgium rekordmennyiségben importálják az orosz cseppfolyós gázt.
***