Példátlan támadást mért a Hezbollahra Izrael (VDEÓ)
Irán libanoni nagykövete is megsérült.
Az izraeli kormány dicséri a Moszad, a Shin Bet és a hadsereg kiváló teljesítményét.
Nyitókép: Yoav Gallant egy észak-izraeli katonai bázist látogat meg 2024. szeptember 18-án / fotó: Ariel Hermoni / Anadolu via AFP
Izrael hivatalosan nem ismerte el a felelősségét a libanoni robbantásos merényletekért. Az izraeli védelmi miniszter a légierő észak-izraeli Ramat-Davidnál fekvő bázisán mondott beszédében azonban a támadásokra utalva gratulált az izraeli titkosszolgálatok (a Shin Bet és a Moszad), illetve a hadsereg példás munkájához, a sikeres együttműködéshez. Joáv Gallant szerint a háború ezzel egy új fázisába lépett, mint fogalmazott, egy „új korszak elején járnak” a hadviselésben.
A CNN írása emlékeztet: a keddi művelet az IDF és a Moszad közös akciója lehetett, Gallant szerdai megjegyzése azonban az első alkalom, hogy egy izraeli tisztségviselő nyilvánvalóan elismerte Izrael szerepét a kettős támadásban.
Mint ismeretes, kedden 2800 ember sebesült meg a Hezbollah tulajdonában álló csipogók felrobbanásában, míg a szerdai walkie-talkie-s merényletben húszan haltak meg és 450-en sérültek meg Libanonban.
Egy az izraeli nemzetbiztonsági szervekkel kapcsolatban álló forrás a CNN-nek azt is elmondta, hogy Izrael azért aktiválta a csipogókba, illetve a walkie-talkie-kba telepített robbanószerkezeteket, mert azt hitte, hogy a Hezbollah felfedezte, hogy a kütyüket megbütykölték. A személyhívók detonációi néhány órával azután történtek, hogy Izrael hétfőn megszavazta, hogy a hadsereg biztosítsa a libanoni határ menti zsidó közösségek lakosainak biztonságos hazatérését.
Ezt is ajánljuk a témában
Irán libanoni nagykövete is megsérült.
A Hezbollah és Izrael között közel egy éve tartó fegyveres konfliktus miatt több tízezer ember kényszerült elhagyni otthonát a határ mindkét oldalán, Dél-Libanonban és Észak-Izraelben is.
Benjamin Netanjahu többször megígérte, legutóbb szerdán, hogy a zsidó lakosság biztonságban visszatérhet otthonaiba.
A CNN pedig úgy értesült, hogy az IDF egy alakulatát áthelyezi Gázából Észak-Izraelbe a művelet végrehajtására.
A szerdai robbantásokban használt walkie-talkie-k egyébként a japán ICOM cég már nem gyártott modelljei voltak. Az IC-V82-as eszközöket nem egy hivatalos beszállítótól szerezte be a Hezbollah, hivatalosan nem is engedélyezték ezt, és a biztonsági szolgálatok sem ellenőrizték a rádiótelefonokat – közölte a libanoni tájékoztatási minisztérium. Az ICOM szerdai közleménye szerint a cég vizsgálja a körülményeket, de az biztos, hogy a felrobbantott modellek gyártását már egy évtizede leállították, a telefonok vélhetően hamisítványok voltak.
Volker Türk, az ENSZ emberi jogi képviselője szerint ezek a támadások megsértették a nemzetközi humanitárius jogot, amely tiltja a robbantásos csapdák alkalmazását, a civil személyek sérülésével agy halálával járó robbantásokat.
A libanoni külügyminiszter a CNN-nek elmondta,
tartanak attól, hogy a kettős merénylet egy igaz háború bevezetője volt,
Libanon pedig nem szeretne belevonódni ebbe a háborúba. A CNN hírszerzési és biztonsági elemzője, Bob Baer azonban komoly esélyt lát arra, hogy a Hezbollah kommunikációs hálózatának megzavarása valóban egy közelgő izraeli katonai offenzíva előkészítése volt.
Ezt is ajánljuk a témában
Hírszerzési források egészen elképesztő információkat közöltek az amerikai lappal.
***
--