A térség egykor leggazdagabb országa ugyanis válságról válságra bukdácsol bő húsz éve, a valutájukat már nem számolják a boltokban fizetéskor, hanem kilóra mérik, annyira nem ér semmit, és az ország negyede már külföldre menekült; de Maduro valahogy képtelen választást veszteni, amiben nyilván nem kis szerepe van a rendőrterrornak és az ellenfelek bebörtönzésének, közügyektől eltiltásának.
Elvtársi koki Madurónak
Most viszont arról ír az Euractiv, hogy két térségbeli elnök is új választások kiírására szólította fel a buszsofőrből lett baloldali elnököt.
Mindez azért érdekes, mert mind a brazil Luiz Inácio Lula da Silva, mind a kolumbiai Gustavo Petro szintén baloldaliak.
Lula maga mindig kiállt Venezuela szuverenitása mellett (amit jellemzően az amerikaiakkal szemben igyekszik papíron védeni az elnök) és Maduro mellett is sokáig, noha időnként bírálta belpolitikai lépései miatt; Petro meg maga szorgalmazta a korábban megromlott venezuelai-kolumbiai viszonyok javítását, és tiltakozott a diktatúrába csúszó ország elszigetelése ellen.
Sőt, mint korábbi cikkünkben írtuk, Maduro elődje, aki körülbelül a helyi Kádár János figurája némi Fidel Carstrós beütéssel, Hugo Chávez még hazája olajnagyhatalmi korszakában megalapította a Sao Paolói Fórumot, ami a latin-amerikai baloldali kormányok politikáját is meghatározza.
Nos, ennek a szervezetnek Lula pártja, a brazil Munkáspárt közvetlenül tagja, sőt, az egyik alapító tagja. Petróék szervezetileg nem, de ideológiailag ugyancsak kötődnek hozzá.
A két dél-amerikai vezető szerdán telefonon győzködték elvtársukat a választások megismétléséről.
Lángokban Venezuela
Közben az országban forrponton a hangulat, a tüntetések eddig 25 emberéletet követeltek, több tucatnyian megsérültek és több mint 2400 embert letartóztattak.