Zavargások Angliában: börtön jár a nem megfelelő Facebook-posztokért
Több olyan embert ítéltek el az elmúlt hetekben, akik nem is vonultak utcára a nagy-britanniai zavargások alatt, csak online fejtették ki a nézeteiket.
A börtönügyi miniszter szerint „nem fogja befolyásolni a rendőrség munkáját”, hogy ilyen módon lépnek fel azok ellen a britekkel szemben, akik feldühödtek, hogy egy ruandai tinédzser több brit kislányt is megkéselt és vérükkel vörösre festette a járdát.
Nyitókép: Pixabay / Joseph Fulgham
Sürgősségi intézkedések bevezetését tervezi a brit kormány annak érdekében, hogy a börtönök túlzsúfoltsága ne késleltesse a felelősségre vonását, akiket az elmúlt hetek bevándorlásellenes tüntetésein, illetve a brit kormányt kritizáló posztok megosztása miatt tartóztattak le. Hétfő reggel ugyanis életbe lépett a „Korai Hajnal Hadművelet” – írta a BBC.
Lord Timpson börtönügyi miniszter azt mondta, hogy a sürgősségi intézkedések segítenek „kezelni az ország egyes részein tapasztalható nyomást”. A hónap elején Angliában és Észak-Írországban kitört zavargások után több mint 1000 embert tartóztattak le. Az Ügyészség szerint eddig több mint 470 embert vádoltak meg különböző bűncselekményekkel.
A legfelháborítóbb esetekben már a közösségi médiában megosztott posztokért is többéves börtönbüntetést osztogatnak a brit bíróságok.
Az „Sick Of It” (Elegem Van) nevű X-fiók tulajdonosát Wayne O'Rourke-ot posztjai miatt három év börtönre ítélték.
A BBC által a börtönökre vonatkozó adatok elemzéséből kiderült, hogy a börtönöknek mennyire nehéz lesz megbirkózniuk az előzetes letartóztatásban lévő és az újonnan elítélt foglyok hirtelen beáramlásával. Az angliai és walesi börtönrendszer jelenlegi kapacitása 89 191 fogvatartott. Pénteken a börtönök lakossága 87 893 fő volt.
Ezt is ajánljuk a témában
Több olyan embert ítéltek el az elmúlt hetekben, akik nem is vonultak utcára a nagy-britanniai zavargások alatt, csak online fejtették ki a nézeteiket.
A „Korai hajnal” művelet keretében a vádlottakat csak akkor idézik be az elöljárói bíróságra, ha a börtönben van számukra szabad hely. Ez azt jelenti, hogy a bírósági ügyek elhúzódhatnak, és az embereket rendőrségi cellákban tartják vagy óvadék ellenében szabadlábra helyezik, amíg a tárgyalásra várnak. Az Igazságügyi Minisztérium közölte, hogy a lépések nem fogják befolyásolni a rendőrség bűnüldöző képességét, és nem fognak közveszélyes személyeket elengedni.
A tervek szerint összesen 5500 elítéltet fognak kiengedni a börtönükből.
Emellett a csökkenteni fogják azt a minimum időtartamot is, amelyet a feltételes szabadlábra helyezés előtt kötelezően börtönben kell töltenie egy-egy rabnak. Továbbá az intézkedések lehetővé teszik, hogy a bírósági megjelenésre váró vádlottakat rendőrségi cellákban tartsák fogva, amíg több börtönhely nem lesz.
Szembetűnő, hogy ez a probléma, akkor nem merült fel, amikor egy hónapja afrikai és muszlim migránsok randalíroztak az utcákon. A kormány csak azok ellen a britek ellen lép fel, akik feldühödtek, hogy egy ruandai tinédzser több brit kislányt is megkéselt és vérükkel vörösre festette a járdát.
***
Ezt is ajánljuk a témában
A rendőrség nem közölte az elkövető indítékát.
***