Norvég politológus: A Nyugat lassan kész beismerni a vereségét Ukrajnában
Glenn Diesen szerint vége a hosszú ideje tartó manipulációnak; a politikai és médiaelit kezd narratívát váltani, ahogy az ukrán proxyháború a végéhez közeledik.
Ebben a kérdésben is az Egyesült Államok hozza meg a döntést.
Nyitókép: Nicolas Economou / NurPhoto / AFP
Több jelentés szerint az Egyesült Királyság és Ukrajna vezetői arra kérik az amerikai tisztviselőket, hogy engedjék meg Kijevnek, hogy közvetlen támadásokat hajtson végre orosz földön a rettegett brit gyártású Storm Shadow robotrepülőgépekkel – írja a New York Post.
A Telegraph szerint Keir Starmer brit miniszterelnök állítólag személyesen kérte az Egyesült Államok adminisztrációját.
A támadások sikeréhez szükség van az amerikai hírszerzés és felderítés segítségére, hogy megkerüljék az orosz védelmi rendszert
– mondta a Financial Timesnak egy, a tárgyalásokat ismerő forrás.
A Biden-kormányzat egyelőre fenntartja, hogy Ukrajna a nagy hatótávolságú fegyverekkel csak védekezzen Moszkva ellen, és nem engedélyezi, hogy közvetlenül Oroszország területére mérjenek amerikai fegyverekkel csapásokat.
Az ukránok a mintegy 155 mérföldes hatótávolságú rakétákra a háború egyik legsikeresebb eszközeként tekintenek.
A fegyverekről először tavaly lehetett olvasni a hírekben, amikor állítólag likvidálták Oleg Cokov orosz altábornagyot, aki egy megszállt ukrán városban állomásozott. Nem sokkal később orosz hajók és haditengerészeti létesítmények ellen is bevetették a robotrepülőgépeket.
Miközben Starmer és az Egyesült Királyság tisztviselői támogatják a Storm Shadow használatát, a Telegramnak nyilatkozó források szerint a brit konzervatív párt politikusai egy diplomatikusabb megközelítést szeretnének, miután az amerikai és brit tisztviselők összetűztek a korábbi brit kormány Kijev felfegyverzésére vonatkozó megközelítése miatt.
Az Egyesült Államok arra ösztönözte NATO-szövetségesét, hogy óvatosabban járjon el a hosszú távú oroszországi támadások jóváhagyásával kapcsolatban, mivel attól tartanak, hogy a háború eszkalálódhat, és közvetlenül bevonhatja a szövetségeseket a harcokba.
A feszültség közepette Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden újból felhívást tett közzé a korlátozások feloldására
A lap szerint az ukrán elnök azután követelőzött ismét, hogy Moszkva hatalmas rakéta- és dróntámadást hajtott végre, amelynek következtében legalább négy ember meghalt, és jelentős károk keletkeztek az ország energiahálózatában.
***
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
Nem tettek jót a pénteki tömegtüntetések Szlovákia politikai stabilitásának.
„Ukrajna területének egyharmada orosz ellenőrzés alatt lesz, és Ukrajna sohasem lesz a NATO tagja” – mondta Robert Fico.
A lengyel miniszterelnök egy jó öreg kommunista trükkel próbálkozott meg.