Robert Fico Kijevbe telefonált, hogy jelezze: a MOL olajfinomítójának működését veszélyezteti Ukrajna szankciója
„Szlovákia nem kíván túszszerepet játszani az ukrán-orosz kapcsolatokban” – hangsúlyozta a szlovák kormányfő.
Áramkimaradások és üzemanyaghiány előidézésével próbálja meg Ukrajna rávenni Magyarországot arra, hogy támogassa Kijev felfegyverzését és EU-csatlakozását.
Nyitókép: AFP/Samuel Corum
Magyarország versenyt fut az idővel, hogy elkerülje az áramkimaradásokat és az üzemanyaghiányt, miután Ukrajna részlegesen betiltotta a területén áthaladó orosz olajat – írja a Politico, amely megjegyzi, Szlovákiát is súlyosan érinti a döntés.
Inna Sovsun, az ukrán parlament energetikai bizottságának elnöke azt mondta, több mint két éve várnak arra, hogy az Európai Unió valódi szankciókat vezessen be az orosz olajjal szemben, és szerinte abszurd megengedni, hogy a háborúra szánt pénzt Oroszország az olaj Ukrajnán keresztüli szállításával teremtse elő.
A politikus elárulta, más céljuk is van a tiltással: Magyarország ellenállásának letörése az ukrajnai fegyverszállításokkal és Kijev EU-csatlakozásával szemben.
Mindenféle diplomáciai megoldást kipróbáltunk, ám nem működtek. Úgy tűnik, most más megközelítést kell alkalmaznunk, hogy beszélhessünk a magyarokkal
– jelentette ki Sovsun.
A Lukoil évi mintegy 2-2 millió tonna nyersolajimportját blokkolta Kijev a szankciós döntéssel Magyarország, illetve Szlovákia felé, ami a magyar esetben a teljes 6 millió tonnás import egyharmada. Robert Fico szlovák kormányfő jelezte, Ukrajna lépése nem csak barátságtalan, hanem értelmetlen is.
Ezt is ajánljuk a témában
„Szlovákia nem kíván túszszerepet játszani az ukrán-orosz kapcsolatokban” – hangsúlyozta a szlovák kormányfő.
***
A cikket Közép-Európa szakértője, médiafigyelője és piackutatója, a CEPER szemlézte a mandiner.hu számára.
Kapcsolódó vélemény
A bevándorlás mégsem akkora királyság? Nahát!