(Nyitókép: Izrael-ellenes tüntetők a Columbia egyetemen, MTI/EPA/Justin Lane)
Immár évek óta érkeznek a hírek Európa nyugati feléről, melyek szerint a zsidó közösségek nem érzik biztonságban magukat. Ennek egyértelmű oka, hogy a bevándorlás ideológiai és gazdasági okokból való erőltetése, részben az úgynevezett nyílt társadalom eszméje mentén, párhuzamos társadalmakat hozott létre a nagyobb városokban.
A szélsőséges muszlim migránsok otthonról hozták magukkal az antiszemitizmust és az Izrael-ellenességet,
amit sokukban csak tetézett, hogy finoman szólva sem találták meg a számításaikat új otthonukban.
Sokan nyilván a jobb élet reményében érkeztek az értékeit, önazonosságát és öntudatát vesztett, ám még mindig a világ talán legjobb helyének számító kontinensre, ahol gáláns szociális juttatások és lelkes progresszív politikusok ugyan várták őket, ám az eltérő kultúrák közötti együttélésre nem lévén recept (sőt), a beilleszkedés sokaknak nem sikerült. Ráadásul akadnak bőven, akik soha nem is akartak se vegyülni, se dolgozni.
Csak jöttek, és hozták a befogadó féllel ellentétben szilárd világnézetüket. Amibe nem férnek bele a zsidók és a keresztények.
Így eljutottunk oda, hogy papok torkát vágják el vagy holokauszt-túlélő idős asszonyt ölnek bevándorló hátterű bűnözők, nem is beszélve a terrortámadásokról és a döbbenetes zavargásokról.
Európa kis túlzással lángra kapott,
miközben a balliberális politikusok potenciális szavazókat is látnak az érkezőkben, ezért aztán – mondjuk úgy – nem különösebben állnak bele a probléma megoldásába. Kétségtelen: több évtizednyi Willkommenskultur után már nem is olyan könnyű.
De
még beszélni sem szabad a társadalmi feszültségeket keltő jelenségről, sőt, aki nyíltan megpróbálja, vagy csak a bevándorlást korlátozná, hamar megkapja a fasiszta jelzőt a mainstream nyilvánosságban.
Így volt ez 2015-ben a tömeges illegális migrációs hullám idején, s nincs ez másként ma sem.
Aztán eljött 2023. októbere, amikor a Hamász terroristái ártatlanok ezreit gyilkolták meg Izraelben – a szolidaritás első, olykor csak óvatos megnyilvánulásai után, még a válaszcsapások okozta gázai humanitárius krízis előtt már Palesztin-párti tüntetők lepték el a nyugati nagyvárosok utcáit, egyetemi csoportok álltak ki nyíltan a Hamász mellett, az ukrán és a szivárványos zászló mellé pedig megérkezett a haladár demonstrációk eszköztárába
a zsidó állam eltörlését követelő „From the River to the Sea” rigmusa.