Az amerikai kampányidőszak rendkívül tumultuózus. Mi, akik olvasunk-nézünk jobboldali médiumokat, nem lepődtünk meg azon, hogy Biden láthatóan mentálisan rossz állapotban katasztrofális teljesítményt nyújtott az elnökjelölti vitán.
Láttuk, hogy nem létező emberekkel fog kezet, többször elesik, ledermed, halandzsa nyelven beszél, a szájbarágós útmutató kártyákat sem mindig érti, és Putyinnak nevezi Zelenszkijt.
Azonban fél Amerikának azt adta be a független-objektív baloldali média, hogy mindezek álhírek, Biden kiváló szellemi állapotban van. Sokan az élőben közvetített vitán szembesültek a valós helyzettel, vagy akkor voltak kénytelenek elhinni. A baloldali média és a demokrata elit persze úgy tett, mintha korábban nem hallgatta volna el mindezt, és most derülne ki. Sőt – talán becsülendő bajtársiasságból – mentegették Bident, és többen
azt bizonygatták, hogy az elnök a látszat ellenére jó állapotban van.
A helyzet az, hogy már ez is felveti a demokratikus deficit kérdését a magát demokratának nevező párttal és liberálisnak nevező médiával kapcsolatban. Ha ugyanis a demokráciának összetevője, feltétele az, hogy az állampolgárok információhoz jutnak, akkor itt megvonták tőlük ennek lehetőségét, ami fontos ahhoz, hogy tájékozott polgárok legyenek – pedig ezt nagyra tartják az amerikaiak, még külön kifejezésük is van rá: „informed citizenry”.
Ellenben a baloldali média nemcsak elhallgatta előlük mindezt, de álhírgyárnak pocskondiázta azon jobboldali médiumokat, amelyek lehozták az eseteket.
Még problémásabb azonban a Demokrata Párt helyzete azóta, hogy vasárnap „leszedte” Joe Bident.
Biden ugyanis az Amerikában szokásos tagállami előválasztásokon megnyerte a demokraták elnökjelölt-választási versenyét. Persze a demokrata jelölőgyűléseken szavazók a fentebb taglalt okokból akkor még nem tudták, kire is adták a voksukat.
Mint írtam: demokratikus deficit.
Azonban nagyobb baj is van. Az amerikai pártok az előválasztások után nemzeti konvención jelölik hivatalos elnökjelöltjüket, aki a szokásjog szerint
az előválasztások nyertese. Hiszen ha már van előválasztás, akkor ez a demokratikus és legitim. Csakhogy
az előválasztások után leszedni a nyertes inkumbens elnököt úgyszintén demokratikus deficitet okoz.
Ezzel ugyanis az előválasztásokon nem induló vagy elbukó jelöltek jöhetnek szóba. Így szokatlan helyzet állt elő azzal, hogy a végsőkig próbálták versenyben tartani Joe Bident.