Mi folyik Afganisztánban a tálibok visszatérése óta?
Már több mint két éve újra a tálibok az urak az ázsiai országban: Wagner Pétert, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatóját kérdeztük Afganisztán jelenlegi helyzetéről és kilátásairól.
Hamarosan bevezethetik a megkövezést is.
Nyitókép: AFP
A tálibok horrorisztikus tömeges korbácsolást tartottak 63 embernek egy sportstadionban – számolt be róla a Daily Mail. A felkavaró eseményre kedden került sor az észak-afganisztáni Sar-e-Pulban, ahol 48 férfit és 15 nőt korbácsoltak meg. A fizikai büntetésen kívül egyes elítéltek a helyi jelentések szerint hat hónaptól öt évig terjedő börtönbüntetést is kaptak bűneikért.
A helyi média arról számolt be, hogy a helyiek helyeslik a korbácsolást, mint büntetési nemet. Az egyik lakos azt nyilatkozta, hogy
a fiatalok megtanulják a leckét (...), és ez a bűnözés és a bűncselekmények visszaszorulását fogja eredményezni”.
A helyi hatóságok szerint a büntetésben részesült személyeket a biztonsági erők tartóztatták le olyan bűncselekmények elkövetése miatt, mint az otthonról való elszökés, fegyveres rablás, házasságtörés, szodómia és tiszteletlenség.
Az ENSZ afganisztáni segítségnyújtó missziója (UNAMA) és az ENSZ Emberi Jogi Főbiztosának Hivatalával (OHCHR) elítélte a nyilvános korbácsolást. „Mélységesen felzaklat bennünket a testi fenyítés széles körű, alkalmazása Afganisztánban” – közölte Jeremy Laurence, az ENSZ emberi jogi szóvivője. „A testi fenyítés egyértelműen sérti a nemzetközi emberi jogokat” – tette hozzá. Majd felszólította a tálib hatóságokat, hogy hagyjanak fel a testi fenyítés alkalmazásával.
A mostani korbácsolás mindössze három hónappal azután történt, hogy a tálibok bejelentették, hogy hamarosan újra bevezetik a megkövezést, mint házasságtörő nők elleni szankciót. Hibatullah Akhundzada Molla, a radikális csoport legfőbb vezetője az állami televízióban sugárzott hangüzenetében nyugati tisztviselőkhöz szólva
az ördög képviselőinek nevezte a nyugati emberi jogi aktivistákat.
Majd úgy folytatta: „ez mind ellentétes az önök demokráciájával, mi azonban továbbra is így fogunk tenni”.
A tálibok a kezdeti mérsékeltebb uralomra tett ígéreteik ellenére nem sokkal hatalomra kerülésük után súlyos büntetéseket kezdtek nyilvánosan végrehajtani. A tálibok 2021 augusztusában kerültek újra hatalomra, miután a Nyugat által támogatott kormány összeomlott, és az Egyesült Államok, valamint az Egyesült Királyság vezette nyugati csapatok az afganisztáni háborúban való közel 20 éves részvétel után kivonultak.
Ezt is ajánljuk a témában
Már több mint két éve újra a tálibok az urak az ázsiai országban: Wagner Pétert, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatóját kérdeztük Afganisztán jelenlegi helyzetéről és kilátásairól.
***