Nyitókép: Getty Images / Bet Noire
Június 10-én és 11-én az oroszországi Nyizsnyij Novgorodban tartották a BRICS-országok külügyminisztereinek éves találkozóját. Az év eleje óta a BRICS öt új országgal bővült: Egyiptom, Irán, Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek és Etiópia csatlakoztak Brazíliához, Oroszországhoz, Indiához, Kínához és Dél-Afrikához.
Az utóbbi hónapokban pedig számos további ország jelezte csatlakozási szándékát az országcsoporthoz. Köztük Bahrein, Belarusz, Kuba, Kazahsztán, Pakisztán, Szenegál, Venezuela, Törökország, Bolívia és Thaiföld. A kínai elnök meghívta Aleksandar Vucic szerb elnököt is a soron következő BRICS-csúcstalálkozóra, amelyet októberben tartanak majd Oroszországban.
Mozgásban a világ
A BRICS bővülése jelzi, hogy
Ázsiában, Latin-Amerikában, Afrikában és a Közel-Keleten is újabb hatalmi központok emelkednek fel,
amelyek fenntartják maguknak azt a jogot, hogy fejlődésük útját maguk válasszák meg. Ennek hatására pedig a világpolitikai tektonikai lemezei eltoldódnak, ennek pedig egy többpólusú világrendet világrend lehet az eredménye.
Ez persze nem egy szempillantás alatt fog végbe menni, az utóbbi években viszont az egyértelműen látható, hogy
a globalizáció egy „funkcionálisabb” irányba mozdult el.
Az elmúlt 15 év során a BRICS egy jelentős kormányközi együttműködés politikai platformjává nőtte ki magát, amelynek célja, hogy tagjai és a globális dél számára is nagyobb befolyást biztosítson a világ ügyeibe való beleszólásra. Kétségtelen, hogy az elkövetkező években még nagyobb szerepet fognak játszani a nemzetközi diplomáciában.
EU helyett BRICS?
Az elmúlt hetekben hónapokban két hír miatt is felhúzhatták a szemöldöküket. Sajtóhírek szerint belgrádi látogatása során Hszi Csin-ping elnök meghívta Aleksandar Vucic elnököt a soron következő BRICS-csúcstalálkozóra. A hírek szerint Vucic pedig nem zárkózott el a találkozón való részvételtől. Nemrég pedig Hakan Fidan török külügyminiszter jelentette be, hogy Törökország csatlakozni kíván a BRICS-országokhoz.