Nyitókép: Miguel MEDINA / AFP
Ismét belsős értesülésekkel jelentkezett a Financial Times: az európai tagállamok a lap szerint „szeretnék megóvni az EU-s döntéseket Orbán Viktor egyre gyakoribb vétóhasználatától”. Úgy hallották, hogy e célból a leköszönő belga elnökség össze is állított egy dokumentumot, benne Magyarország megkerülésének különböző módozataival.
Ezek között ugyanakkor kevés valóban innovatív ötlet van:
leírják, hogy az EU szerződései bizonyos döntések esetén lehetőséget adnak a minősített többséggel való döntésre az egyhangúság helyett, illetve azt is, hogy bizonyos szerződéses előírásokra hivatkozva lehet magyarázatot követelni a vétót használó tagállamoktól, és „tisztázni azokat a körülményeket”, melyek közepette vétózhatnak.
A lap azt írja: „Magyarország euroszkeptikus miniszterelnökének obstrukciója az elmúlt hónapokban példátlan szintet ért el”, s jelenleg Magyarország hét Ukrajnával kapcsolatos döntést is blokkol 6,6 milliárd euró értékben. „Eljutottunk odáig, hogy semmi sem történik anélkül, hogy azon kellene gondolkozni, hogy hogyan tehetnék tönkre [a magyarok – a szerk.]” – mondta az FT-nek egy, a Budapesttel való tárgyalásokra rálátó diplomata, aki szerint „ebben a pillanatban vagy feladjuk az ambícióinkat, vagy kreatívan gondolkodva kihagyjuk őket”.
A belga elnökség javaslatai mellett az FT szerint felmerült más fővárosokban az is, hogy a féléves magyar tanácsi soros elnökség alatt bojkottálnák a Magyarországon tartott miniszteri találkozókat, vagy „bizalmas záradékokkal látnának el EU-s dokumentumokat, melyek alternatív módokat tartalmaznak a megállapodásra a blokk további 26 tagja között”. Olyan fővárosok is vannak, amelyek nyíltan beszélnek a „nukleáris opcióról”, azaz a hettes cikk szerinti eljárás továbbléptetéséről és Magyarország szavazati jogának megvonásáról, amihez viszont a huszonhatok egyhangúságára van szükség –
itt pedig bejön a képbe, hogy Szlovákia, de adott esetben mások is fenntartásokkal viseltetnének egy ilyen eszköz használatával kapcsolatban.
A lap kiemeli: annak jogi indoklását, ahogyan tegnap az orosz vagyon Ukrajnába csatornázásáról döntött az EU, Magyarország nem támadta meg, pedig „ez a jogi érvelés a blokk Budapesttel szembeni ellenoffenzívájának része volt”. Beszámolnak arról is, hogy Josep Borrell külügyi főképviselő Szijjártó Péterrel közölte tegnap: „ezt nélkületek fogjuk megcsinálni, a mi oldalunkon van a jog”.