Nem sikerült felavatnia egy hajót a németek zöld gazdasági miniszterének (VIDEÓ)
Tanítani lehetne Robert Habeck ügyetlenkedését.
Nem fogadta Robert Habecket a kínai miniszterelnök.
Nyitókép: Sebastian Gollnow / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP
Robert Habeck német alkancellár, aki egyben az ország gazdasági és éghajlatvédelmi minisztere is, nem tudott találkozni Li Csiang kínai miniszterelnökkel háromnapos kínai útja során, miközben a két ország kapcsolatát a gazdasági viták és a kereskedelmi háborútól való félelem nehezíti – írta a Die Welt.
A német lap szerint Habeck pénteken szállt le Pekingben, ahol azt remélte, találkozik Li Csianggal, mielőtt szombaton tovább utazik Sanghajba, de azt a tájékoztatást kapta, hogy a találkozó „már nem lehetséges az indulása előtt”. A Die Welt hozzátette, állítólag
Habecknek „fogalma sincs” arról, hogy miért mondták le a találkozót.
Az eredeti program helyett a német politikus így „egy egész sor kormányzati tisztviselővel” találkozott szombaton, a lap szerint a politikus napja így is eléggé „sűrű volt”. Habeck útjára rendkívül kényes pillanatban került sor, mivel ő az első európai politikus, aki Kínába utazott azóta, hogy az Európai Unió új vámokat javasolt Kínával szemben.
Ezt is ajánljuk a témában
Tanítani lehetne Robert Habeck ügyetlenkedését.
Néhány órával érkezése előtt a kínai kereskedelmi minisztérium arra figyelmeztetett, hogy az EU kereskedelmi háborút robbanthat ki, ha továbbra is fokozza a kereskedelmi konfliktus a két fél között. Peking figyelmeztetése azt követően hangzott el, hogy Brüsszel a múlt héten bejelentette, akár 38 százalékos vámot is kivetne a kínai elektromos járműgyártókra, Peking erre válaszul dömpingellenes vizsgálatot indított az unióból származó egyes sertéshústermékek ellen. Kína korábban arra figyelmeztetett, hogy a vámokra válaszul az EU légi közlekedési és mezőgazdasági ágazatát fogja válaszlépsekkel sújtani.
Habeck a pekingi német nagykövetségen tartott fogadáson a Die Welt szerint elégedetlenségét fejezte ki Berlin saját Kína-stratégiájával kapcsolatban is, amelyet túl rövidtávúnak és más uniós országok Kína-politikájával ellentmondónak minősített, amelyet szerinte meg kell reformálni. A lap ugyanakkor hozzátette,
az alkancellár reméli, hogy az EU és a Kína közötti kereskedelmi háborút még meglehet akadályozni,
mivel annak beláthatatlan következményei lennének a német gazdaságra nézve.
A vasárnapig tartó útja során Habeck többek között az Állami Fejlesztési és Reformbizottság elnökével, Zheng Shanjie-vel, Vang Ven-tao kereskedelmi miniszterrel és Jin Zhuanglong ipari miniszterrel kíván tárgyalni. Várhatóan megvitatják a kétoldalú kapcsolatokat, valamint az aktuális gazdasági, energia- és éghajlat-politikai kérdéseket.
Kapcsolódó vélemény
Másokat a koffeinmérgezés tart ébren éjjel, engem a német gazdaság horrorisztikus számai.
***