Anglia
18:002024. június 30.
Szlovákia
Spanyolország
21:002024. június 30.
Grúzia

A Fidesz és a KDNP semmilyen frakcióhoz nem csatlakozna, de új képviselői csoportot létrehoznának az Európai Parlamentben

2024. június 28. 06:46

A tagállami szuverenitás megvédése és az EU alapelveihez való visszatérés a célja a soros magyar elnökségnek.

2024. június 28. 06:46
49th Edition Of 'Cernobbio Forum' Hosted By The European House-Ambrosetti

Nyitókép: Pier Marco Tacca / Getty Images

A Portfolio értesülése szerint Magyarország kész feloldani vétóját az Európai Békekeretből Ukrajnának szánt támogatások esetében, ha megfelelő ajánlatot kap. Orbán Balázs, a magyar miniszterelnök politikai igazgatója a brüsszeli EU-csúcs szünetében elmondta a lapnak, hogy a Fidesz és a KDNP nem csatlakozna egyetlen frakcióhoz sem az Európai Parlamentben, inkább egy új képviselői csoportot terveznek létrehozni.

A magyar kormány nem támogatja Ursula von der Leyen újraválasztását az Európai Bizottság élére. 

Orbán Balázs hangsúlyozta, hogy Magyarország elégedetlen az Európai Unió jelenlegi irányvonalával, és inkább az Európai Bizottság eredeti, bürokratikus és menedzsment szerepét támogatja, mintsem azt, hogy a testület politikai szerepet töltsön be. „Nem szeretjük a túlpolitizált bizottság megközelítését” – mondta Orbán Balázs, kritizálva azon vezetőket, akik eddig ezen az úton jártak, például Jean-Claude Junckert és Ursula von der Leyent.

Orbán Balázs elmondta a lapnak, hogy a mostani csúcstalálkozón napirenden lévő intézményi reformot – amely kibővítené az Európai Parlament hatáskörét a jogszabályok előterjesztésének lehetőségével – nem támogatja a kormány. 

Az Európai Parlament megerősítése nem segít megoldani a demokráciahiányt, hanem éppen ellenkezőleg”

– hangsúlyozta a politikus. 

A kormány elképzelése szerint az Európai Parlamentet nem közvetlenül választott képviselőkből, hanem inkább a nemzeti parlamentek delegáltjaiból kellene összeállítani, ahogyan az EU kezdeti időszakában is történt. Orbán Balázs úgy látja, ez a javaslat abban a meggyőződésben gyökerezik, hogy a tagállamok szuverenitását meg kell védeni, és az EU-nak vissza kell térnie alapelveihez.

Emellett kifejtette, hogy az intézményi reform nem szerepel Magyarország prioritásai között az uniós elnökség alatt. Bár most a Tanács ülésén tárgyalnak erről a tagállamok, a július 1-én induló magyar félév során a kormány olyan kérdésekkel kíván foglalkozni, amelyekben szélesebb körű konszenzus alakulhat ki, például a versenyképességgel.

***

Ezt is ajánljuk a témában

 

Töltődjön fel a Mandinerrel!

Összesen 137 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Ekrü
2024. június 28. 22:28
files32 2024. június 28. 17:57 "Mert a zsebduce sehova se kell."- Nem lenne 2/3-a , ha kéne Ursulának meg Webbereknek vagy a többi ellenzéki pártvezetőnek...
sexykitty-101
2024. június 28. 20:28
🍓 ️ ­É­r­­t­é­­­k­e­­l­­­d­ ­a­­­ ­­s­­z­­e­­­x­­i­­­ ­­p­­­u­­n­­c­­i­­m­a­­­t­­­ 👉 𝐖­­𝐖­𝐖­.­­­𝐗­­𝟏­­­𝟖­­­.­­­𝐅­𝐔­𝐍
sexykitty-101
2024. június 28. 20:27
🍓 ️ ­É­r­­t­­­é­­k­­­e­­­l­­d­ ­­a­­­ ­­s­z­­e­­x­i­ ­p­­u­­­n­c­­­i­­­m­­a­­t­­ 👉 𝐖­­𝐖­𝐖­­­.­­𝐗­­𝟏­­𝟖­­­.­­𝐅­­𝐔­­𝐍
gyaloggos
2024. június 28. 20:24
zabszem! MÁRMINT a magyar gazdaságra igaz az, amit írtál!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!