Magyarországon összeomlott, Ukrajnában viszont sokat fejlődött – mi az? Hát a jogállamiság, butus!
És ez nem vicc. Ez a brüsszeli valóság. Nagy Ervin írása.
Az Európai Uniót körülvevő ingatag geopolitikai környezet és a hiteles alternatívák hiánya megkönnyítette a megegyezést.
Nyitókép: Pier Marco Tacca/Getty Images
Csütörtök este az uniós vezetők megegyeztek a következő öt év politikai vezetéséről.
Ursula von der Leyen marad az Európai Bizottság elnöke egy második ciklusra,
António Costa lesz az Európai Tanács elnöke, míg Kaja Kallas külügyi és biztonságpolitikai főképviselői posztot kapott. Emellett jóváhagyták a stratégiai menetrendet is, amely a kinevezett új vezetők munkáját is körvonalazza – írta meg a Portfolio.
A döntés azonban nem volt teljesen egyhangú. Orbán Viktor és Giorgia Meloni nem támogatta a javaslatot.
Az Európai Parlament frakciói már kedden telefonon megegyeztek az EU-s csúcspozíciókról, amelyeket aztán az állam- és kormányfők hivatalosan is jóváhagytak.
Néhány vezető azonban elégedetlenségét fejezte ki, mivel kimaradtak a tárgyalásokból.
Meloni élesen bírálta azt a „szürreális” módot, ahogyan a pozíciókat kiosztották, és nagyobb beleszólási lehetőséget várt volna az integrációellenes jobboldali Európai Konzervatívok és Reformerek frakció számára, amely a választások után a harmadik legnagyobb erővé nőtte ki magát.
Orbán Viktor szégyenletesnek nevezte az alkut, bírálva, hogy a két nagy mérsékelt EP-frakció, az Európai Néppárt és a Szocialisták és Demokraták osztották el a pozíciókat a liberális Renew frakcióval.
A nyilvános sérelmek ellenére a tárgyalások gördülékenyen haladtak előre.
Olaf Scholz és Emmanuel Macron a folyamat minél gyorsabb lezárására törekedtek. Az EU-t körülvevő ingatag geopolitikai környezet és a hiteles alternatívák hiánya megkönnyítette a megegyezést.
Végül a három vezető neve – ha nem is teljes konszenzussal – gond nélkül átment az EU-csúcson. Orbán Viktor megszavazta António Costát az Európai Tanács új elnökének, nemet végül egyedül Ursula von der Leyenre és Kaja Kallasra mondott. Meloni tartózkodott a Von der Leyenről szóló szavazásnál, mindenki másra nemet mondott.
Az uniós csúcsvezetők kiválasztásánál nem szükséges az egyhangú szavazás, csupán minősített többség kell. Ehhez a tagállamok 55%-ának (27 tagállamból 15) és az EU teljes népességének legalább 65%-át képviselő országoknak kell támogatniuk a javaslatot.
***
Ezt is ajánljuk a témában
És ez nem vicc. Ez a brüsszeli valóság. Nagy Ervin írása.