Nyitókép: MARCUS YAM / LOS ANGELES TIMES
Izrael szempontjából borúlátó jövendölést adott az Indexnek Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense, aki a már egy éve tartó új szakaszát értékelte a zsidó állam és a Hamász közt zajló háborúnak. A biztonságpolitikai szakértő szerint, ha a nemzetközi kapcsolatokat nézzük, Izrael már részben most is vesztesnek tekinthető.
Miközben nő a nemzetközi nyomás a zsidó államon, lehetetlennek látszik felszámolni a Hamászt, amely a szakértő szerint lényegében maga a palesztin nép.
„Izrael eleve fokozni akarja a nyomást a Hamászon, de a palesztin polgári lakosságon is, hogy mielőbb hagyjon fel a szervezet támogatásával. De van egy lényeges probléma, ami a palesztinok és hosszabb távon Izrael tragédiája: a Hamász maga a palesztin nép. Természetesen a Hamász egy terrorszervezet, annak is tartja az európai országok többsége, de például az iszlám világ nemzeti felszabadítási erőként kezeli, beleértve a NATO-tagállam Törökországot is.
Nem szabad elfelejtenünk, hogy a Hamász mögött jelentős népi támogatást találunk, bármelyik felnőtt vagy nagy kamasz lehet a szervezet harcosa. Izrael lényegében egy sziszifuszi háborút vív a Gázai övezetben. Gondoljon bele, hogy a sokkal jelentősebb erőforrásokkal és katonai képességekkel rendelkező Egyesült Államoknak is beletört a bicskája az elmúlt nagyjából három évtizedben Szomáliába, Afganisztánba és lényegében semmit sem értek el Irakban. Egy gerillaháborút nagyon nehéz, ha nem lehetetlen megnyerni. Egy gerillahadsereget nem lehet megsemmisíteni, mert a gerillahadsereg sok esetben maga a nép" – mondta Kaiser Ferenc.
Hamász 2.0
A szakértő emellett kiemelte, hogy jelenleg nem lát reális esély arra, hogy Izrael legyőzze a Hamászt, és ha még le is tudnák győzni, nincs rá garancia hogy nem jön létre egy Hamász 2.0, egy Iszlám Dzsihád 2.0, akár egy még rosszabb és kegyetlenebb terrorszervezet. Kaiser Ferenc szerint a zsidó állam szempontjából az lenne a legegyszerűbb, ha az összes palesztint elűznék először a Gázai övezetből, majd Ciszjordániából. Ezt azonban, többek között a nemzetközi jog sem tenné lehetővé.