Kapitális hibát követett el Németország és Ukrajna
Ellenőrizhetetlen és életszerűtlen rendszert dolgoztak ki.
A tiltakozások ellenére Németországban elsejétől legalizálták a kannabiszt, ami Magyarország és az Európai Unió számára is veszélyt jelent, ráadásul nagyon nehezen visszafordítható folyamatot eredményez – mondta a Mandinernek adott interjúban Téglásy Kristóf, a Drogkutató Intézet stratégiai igazgatója.
Nyitókép: AFP/Florian Gaertner
Április elsején hivatalosan is legalizálták a kannabiszt Németországban. Mit jelent ez a gyakorlatban?
Bár a német társadalom legalább fele, a hivatalos szervek és az ellenzék is óvta tőle, a német kormány betartotta, amit a koalíciós szerződésben megígért. A szabályok értelmében a köztereken is legálissá vált a kannabisz fogyasztása, leszámítva az iskolák, az óvodák, a nyilvános játszóterek és a sportlétesítmények területét, illetve ezek százméteres körzetét, továbbá a városközpontok gyalogos zónáit reggel hét és este nyolc óra között. A német rendőrség már jelezte, hogy nincs kapacitása ennek ellenőrzésére, ahogyan a bíróságoknak is extrém terhelést jelent, hogy törölniük kell a bűnügyi nyilvántartásokból azokat az ügyeket, amiket korábban az új törvény által megengedett mennyiségű kannabisz birtoklása vagy fogyasztása miatt indítottak. Mivel a jogszabály csak a német állampolgárokra, sőt, a helyben lakcímkártyával rendelkező személyekre vonatkozik, könnyen belátható, hogy ennek az ellenőrzése is egész egyszerűen lehetetlen.
Ezt is ajánljuk a témában
Ellenőrizhetetlen és életszerűtlen rendszert dolgoztak ki.
Mit mutatnak más országok példái a legalizációval kapcsolatban?
Az egyik legkézenfekvőbb példa Málta. A törvény 2021-ben lépett hatályba, és már ekkor is tartalmazta a kannabiszklubok létrehozására vonatkozó szabályokat, mégis csak 2023. február 28-a óta lehet kérelmet benyújtani az alapításra a hatósághoz. Ennek ellenére legálisan még ma sem működik ilyen szervezet.
Egyre többen látják úgy, hogy a parlament felelőtlenül és túlzott gyorsasággal fogadta el a szabályozást, semmi nem állt ugyanis készen arra, hogy egy illegális tevékenységből legális „gazdasági” folyamat legyen, így aztán a feketekereskedelem él és virágzik.
Ennek egyenes következménye, hogy a korábban deklarált célok egyike sem valósult meg Máltán, mert bár a rekreációs célú használat szabadsága biztosított, legálisan szerhez jutni továbbra sem lehet. Az otthoni termesztés pedig nem megoldás, mert a többségnek sem ideje, sem pénze nincs arra, hogy drága eszközök beszerzésével nevelgesse palántáit, ráadásul a magok megvétele törvénysértő.
Magyarországra milyen hatással lehet a németek döntése?
Mondhatnánk, hogy ez a németek belügye, tegyék tönkre az életüket úgy, ahogy akarják, de ez messze nem ilyen egyszerű, szakértők szerint a német törekvések összeférhetetlenek mind a nemzetközi egyezményekkel, mind az EU szabályaival. Az Európai Unióban szintén komoly befolyással bíró Franciaország sem támogatja a marihuána legalizálását, ők a fogyasztást és a kereskedelmet súlyosan büntetik, szabályozásuk az egyik legszigorúbb a térségben. Felvetődik továbbá a kérdés, hogy Németország, mint az EU egyik legbefolyásosabb országa, nem gyakorol –e kivédhetetlen nyomást az uniós intézményekre a saját szabályozásának átvétele érdekében.
Bárhogy is nézzük, Magyarország nehezebb helyzetbe kerül a schengeni szabályok és a turizmusban betöltött német szerep miatt.
Ezt is ajánljuk a témában
A szakértő szerint fel kell készülni a Bundestag elhatározásának következményeire.
Ha rájönnek a németek, hogy hibát követtek el, mit tudnak tenni a legalizáció után?
Nagyon nagy kérdés, hogy a folyamat visszafordítható-e. Az ellenzéki Kereszténydemokrata Unió (CDU) jelenlegi alelnöke, Alexander Dobrindt a törvény elfogadása után azonnal kijelentette, ha ismét hatalomra kerülnek, akkor a legalizációs jogszabályt azonnal visszavonják. A német általános választásokig még bő egy év van. A politikai logika azt diktálná, hogy a társadalom igényeit veszik majd figyelembe, akkor viszont a törvényt vissza kell vonni. Ha a jelenlegi kormánypárti képviselők ragaszkodnak hozzá, valószínű, hogy a választók meg fogják őket büntetni.
Itthon milyen szabályok vannak érvényben?
Hazánkban a drogpolitika továbbra is a Nemzeti Drogellenes Stratégia hármas pillérét tekinti mérvadónak, azaz a prevenció elsődlegessége, a teljes felépülésközpontú kezelés és a zéró tolerancia. Az igazi válasz azonban a prevenció minden feletti erősítése, ugyanis, ha ellátjuk a fiatalokat a releváns információkkal, akkor képesek lesznek nemet mondani, ha a német fesztiválozó barát az amúgy otthon legálisan vett füvet kínálja nekik Magyarországon.