A nyitókép illusztráció. Fotó: MICHAL FLUDRA / NURPHOTO / NURPHOTO VIA AFP
A kommunista korszak lakótömbjei uralják még mindig Kelet-Európát. Prágától Plovdivig mérnökök és építészek adnak második életet a kommunista építésű lakóházaknak Közép- és Kelet-Európában, felkészülve a klímaváltozás korszakára – írja a BBC.
A lap emlékeztetett, hogy az éghajlatváltozás nyomást gyakorol a városokra, hiszen egyre fontosabb lesz, hogy kevesebb energiát használjanak fel az épületek fűtésére és hűtésére, ezzel segítve a lakókat. Kiderült ugyanis, hogy a bolgár lakosság körülbelül egyharmada él a kommunizmus ideje alatt épült lakásokban, hasonló arányban, mint a Csehországban és Lengyelországban.
Lettországban azonban a lakosság több mint 50 százaléka lakik a volt kommunista tömbházakban, míg Észtországban ez az arány eléri a 70 százalékot.
Az Európai Bizottság becslései szerint ezen épületek az energiafogyasztás 40 százalékárért, és az üvegházhatású gázok kibocsátásának 36 százalékáért felelősek. Az aggodalmak miatt, a BBC szerint az érintett országok kormányai széles körben úgy döntöttek, hogy hozzálátnak a kontinens épületállományának korszerűsítéséhez, mivel az kulcsfontosságú lehet az éghajlatváltozás elleni küzdelemben.
Egy bolgár szakértő, Dragomir Tsanev arról számolt be, hogy Bulgáriában 3068 reménybeli épület pályázott azért, hogy felújítsák az állami program keretében, viszont csak 756 épület felújítására jutott elég pénz.
***