Biztos, ami biztos: az oroszok megcsinálták a saját Wikipédiát

2024. április 30. 21:50

Nem tartották megbízhatónak a szabad enciklopédiát – betiltották.

2024. április 30. 21:50

Fotó: Pavel Byrkin/POOL/AFP

Ahogy arról korábban beszámoltunk, Oroszország klónozta a Wikipédiát, cenzúrázta, most pedig kitiltja az eredetit. Röviden így lehetne összefoglalni, hogyan szerették volna elérni, hogy a Ruwiki névre hallgató információforrás legyen a „legmegbízhatóbb” portál az oroszok számára – írja a 404media.

Ezt is ajánljuk a témában

A Wikipédiát tehát egy államilag finanszírozott enciklopédia cserélte le az oroszoknál, amely az eredeti orosz Wikipédia klónja – kényelmesen átszerkesztve, azaz kihagyták azokat az információkat, amelyek rossz fényben tüntetik fel Vlagyimir Putyint és az orosz kormányt.

Az új cikkek kizárják a „külföldi ügynökök” megemlítését, illetve bármely olyan személy vagy szervezet megjelölését, amely véleményt nyilvánít a kormánnyal kapcsolatban, és amelyet egy külső nemzet anyagilag vagy egyéb módon támogat. A prominens „külföldi ügynökök” közé tartozik az Alekszej Navalnij, a februárban börtönben elhunyt híres orosz ellenzéki vezető is.

Orosz vélemények szerint a Wikipédiának problémái vannak „a megbízhatósággal és a semlegességgel”, ezért jelentették be az 1,9 millió orosz nyelvű Wikipédia-cikk másolására és cenzúrázására irányuló projektet. 

A cél az volt, hogy az azokban található információ „megbízható” legyen minden orosz felhasználó számára.

Az „Orosz invázió Ukrajnában” cikk például „Katonai akciók Ukrajnában (2022-ben)” lett. A Wikipédia-cikk az invázió idővonalának felvázolásával kezdődik, és kijelenti, hogy „nemzetközi elítéléssel” fogadták, a Ruwiki-cikk ezzel szemben azzal kezdődik, hogy a háborút „Oroszország biztonsága érdekében” és „Ukrajna demilitarizálása céljából” vállalták fel.

Ezt is ajánljuk a témában

Constantine Konovalov grafikus kiszámította a Wikipédia RU és a Ruwiki azonos témájú cikkei között megváltozott karakterek számát, és megállapította, hogy a szólásszabadságról szóló cikkekben 205 ezer, az emberi jogokról szóló cikkekben 158 ezer; a politikai foglyokról szóló cikkekben 96 ezer, míg az oroszországi cenzúráról szóló cikkekben 71 ezer változás változás történt.

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 142 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Welszibard
2024. augusztus 16. 09:56
Egy alkalommal én is korrigáltam tényadatok alapján egy Wikipédia településtörténeti szócikket. Másnapra ez is eltűnt, anélkül, hogy bármiféle indoklást kaptam volna. A legnyomasztóbb az a kaffkai névtelenség és titokzatosság, hogy nem tudod ki az a személy, aki cenzúrázik, és azt sem lehet megudni, hogy milyen indokok alapján töröl. Évekig folytattam ez a macska-egér játékot mire egy alkalommal személyesen is megjelent a Wikipédia cenzorom: egy 19 éves belpesti első éves progresszív-liberális egyetemista, aki megpróbált kioktatni arról, amiről semmi ismerete sem volt.
asszaur
2024. május 02. 13:47
Én néhány évvel ezelőtt megszerkesztettem egy cikket a wikipedia-n. Nevezetesen Zaev Jabotyinsky-ről szóló cikkbe beszúrtam az 1923-ban írt "Iron wall" című irását. Fél nap múlva eltünt, amit bestúrtam. Mindenki gondoljon amit akar ..... Azóta nem használom a wikipédiát.........
Ehetős Odó
2024. május 01. 22:10
És nincs igazuk?!
Lajoss
2024. május 01. 09:55
😂😂😂😂😂😂😂😂
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!