Nyitókép: Hans Lucas via AFP
Az Európai Unió Tanácsa hétfőn véglegesen jóváhagyta a nyersanyagok fenntartható ellátásának biztosítására irányuló stratégiát – számolt be az Euractiv.
Európa nyersanyag-ellátása alapvetően más országoktól függ, az akkumulátorgyártáshoz szükséges lítiumot és az elektronikában használt ritkaföldfémeket is más államoktól veszi az Unió. Az új stratégia – amely része a Thierry Breton biztos által 2023 februárjában bemutatott Zöld Megállapodásnak – ezen szeretne változtatni.
A hétfőn elfogadott, kritikus nyersanyagokról szóló törvény (The Critical Raw Materials Act) arra tesz kísérletet, hogy csökkentse az EU függőségét a harmadik országoktól, különösen Kínától. Összesen 17 stratégiai elemet határoz meg, amelyek között szerepel a kobalt és a réz.
2030-ra a blokk éves fogyasztása legalább 10%-ban helyben kitermelt ásványokból, 40%-ban az EU-ban feldolgozott elemekből és 25%-ban újrahasznosított anyagokból fog állni.
Egyetlen harmadik ország sem fogja Európa éves fogyasztásának több mint 65%-át biztosítani a kulcsfontosságú anyagok bármelyikéből.
A kulcsfontosságú technológiákat, például akkumulátorokat és megújuló energiaforrásokat gyártó nagyvállalatoknak kockázatértékelést kell majd végezniük ellátási láncaikról, valamint kockázatcsökkentő stratégiákat kell kidolgozniuk az esetleges ellátási zavarok kezelésére.
Az Euractiv emlékeztet: múlt héten Ursula Von Der Leyen, az Európai Bizottság elnöke bejelentette, hogy az uniós végrehajtó testület irodát nyit Nuukban, Grönland fővárosában, valamint egy 22,5 millió eurós programot indít a dán területen az energia és a kritikus nyersanyagok terén történő beruházásokra.