Padlógázzal a világháborúba: Macron a német kancellárt győzködi
Újabb katonai felszereléseket és fegyvereket várnak a franciáktól és a németektől.
Az American Conservative szerzője szerint Washingtonnak és Brüsszelnek arra kellene koncentrálnia, hogy békésen véget vessen a konfliktusnak.
Nyitókép: Gabriel Kuchta/AFP
Az American Conservative szerzője, Doug Bandow egy hosszú véleménycikkben elemezte a nyugati vezetők orosz-ukrán háborúhoz való hozzáállását, és reagált Emmanuel Macron utóbbi időben tett kijelentéseire is. A szerző szerint úgy tűnik, Franciaország háborút akar indítani Oroszország ellen. Bandow azt írja, a francia elnök Napóleonnak képzeli magát. Emlékeztetett, hogy Macron nemrég ragaszkodott ahhoz, hogy az európaiaknak nem szabad kizárniuk, hogy katonákat küldjenek Ukrajnába. Valójában nemcsak azzal érvelt, hogy semmit sem szabad kizárni, hanem hozzátette:
Mindent megteszünk, amit csak tudunk, hogy megakadályozzuk, hogy Oroszország megnyerje ezt a háborút”.
Ezt is ajánljuk a témában
Újabb katonai felszereléseket és fegyvereket várnak a franciáktól és a németektől.
Hozzátette azonban, hogy a legfontosabb NATO-tagok, élükön Washingtonnal, elutasították javaslatát. Fölhívta a figyelmet arra is, hogy Macron támogatást kapott a katonai spektrum másik végén lévő szövetségesektől, köztük Csehországtól, Észtországtól és Litvániától. Például Észtország miniszterelnöke ragaszkodott ahhoz, hogy minden lehetséges eszközt be kell vetnie a Nyugatnak, hogy segítsen Ukrajnának legyőzni Putyint. A szerző kiemelte, hogy a legkisebb katonai képességgel rendelkező NATO-államok tűntek a legkészségesebbnek arra, hogy grandiózus terveket készítsenek más tagok hadseregeinek bevetésére.
Ezt is ajánljuk a témában
Berlinben találkozott az EU két vezető hatalma, Németország és Franciaország vezetője, hogy elsimítsák az európai megosztottságot Ukrajna további támogatásával kapcsolatban.
Kiemelte azt is, hogy
az Egyesült Államok és számos NATO-szövetséges már mélyen érintett a Moszkva elleni proxy háborúban.
A szerző szerint rengeteg fegyvert biztosítani oroszok ezreinek megöléséhez elég provokatív dolog, ami adott esetben eszkalációhoz vezethet. Felhívta a figyelmet arra, hogy a múltban Washington és Moszkva is játszotta ezt a játékot, amiről Afganisztán és Vietnám jut az eszébe.
Ezt is ajánljuk a témában
Több mint 47 ezer milliárd forint kellene Ukrajnának a győzelemhez, miközben Macron Berlinbe utazik Scholzot győzködni a katonákról.
A szerző emlékeztetett rá, hogy már így is sok nem hivatalos külföldi harcol Ukrajna oldalán Oroszország ellen. Stephen Bryen, a Pentagon korábbi tisztviselője kifejtette: „Most az oroszok azt mondják, hogy az úgynevezett zsoldosok közül Ukrajnában valójában magasan képzett NATO-katonák vannak. Amikor ugyanis az oroszok nemrég elfoglalták Avdiivkát, ezeknek a zsoldosoknak a holttesteit találták meg, néhány amerikait és néhány lengyelét."
Ezt is ajánljuk a témában
A francia elnök szerint „a Nyugat nem hagyhatja Moszkvát győzni”.
Néhány héttel ezelőtt Oroszország azt állította, hogy francia katonákat ölt meg egy légicsapásban. Párizs dezinformációnak nevezte a jelentést, de állításukat széles körben elutasították, különösen most. Bryen hozzátette: „Az Ukrajnában harcoló NATO-személyzet halálának nagy részét eltussolják. Amikor egyáltalán felfedik őket,
általában azt mondják, hogy önkéntes orvosi segítséget nyújtottak”.
A szerző szerint azonban vannak más szövetséges erők, akik sokkal nyíltabban fölvállalják, hogy ott vannak az ukrajnai fronton. Kiemelte, hogy Scholz német kancellár elárulta, hogy mind Franciaországnak, mind az Egyesült Királyságnak vannak Kijevbe szállított csapatai, amelyek segítenek a csúcstechnológiájú fegyverek használatában.
Ezt is ajánljuk a témában
Elina Valtonen szerint most az a legfontosabb, hogy Ukrajna támogatói továbbra is a lehető legtöbb segítséget küldjék.
Emlékeztetett, hogy Scholz megjegyezte: „Amit a britek és a franciák tesznek a célellenőrzés és a célellenőrzés támogatása terén, azt Németországban nem lehet megtenni”. Felhívta a figyelmet arra is, hogy az Egyesült Királyság elismerte az igazságot, és csak az információk kiszivárogtatása miatt kritizálta Scholzot, ugyanis London segített Ukrajnának az orosz hadihajók megsemmisítésében. A szerző felhívta a figyelmet arra is, hogy Michael Brenner nemzetközi ügyekért felelős szakértő korábban kifejtette, hogy az Egyesült Királyság speciális személyzete működteti a Storm Shadow rakétákat, amelyeket a Krím ellen és máshol alkalmaznak. Fölhívta a figyelmet arra is, hogy
az MI-6 vezető szerepet vállalt a Kercsi-szorosi híd és más kritikus infrastruktúrák elleni támadások megtervezésében.
A szerző összegezve gondolatait leszögezte, hogy ha a szövetségesek nyíltan csatlakoznak a csatához, vagy lehetővé teszik a Moszkva és más nagyobb orosz városok elleni támadásokat, Moszkva viszonylagos nyugalma valószínűleg meg fog szűnni és komoly eszkalációs lejtőn fogunk elindulni. Kiemelte, hogy Putyin számára a vereség valóban nem opció és mivel az orosz hadsereg alacsonyabb küszöbértéket szab meg a nukleáris fegyverek használatára, a következmények mindenki számára szörnyűek lehetnek.
Ezt is ajánljuk a témában
Ursula von der Leyent cinkelte Thierry Breton, most aztán megnézheti magát, még kirúgással is megfenyegették, írja a Politico.
Szerinte az bőven elég, hogy
a segélyek segítettek az ukrán népnek megőrizni függetlenségét Moszkva támadásával szemben.
Macron mégis Oroszország legyőzéséről beszél, ami szerinte egy bolond dolog, amely valószínűleg egy szélesebb körű és pusztítóbb konfliktust eredményezne. Hozzátette: „Ehelyett Washingtonnak és Brüsszelnek arra kellene koncentrálnia, hogy békésen véget vessen a konfliktusnak”.
***