Biden megint belezavorodott a beszédébe, Hszi Csin-pinget Oroszország vezetőjének nevezte (VIDEÓ)
Aztán azt is mondta, hogy együtt elutaztak a tibeti fennsíkra. Sosem jártak ott együtt.
Kína szerint nem lenne jó, ha a térségen kívüli szereplők szólnának bele mi folyik a Dél-kínai-tengeren.
Nyitókép: STRINGER / ANADOLU / Anadolu via AFP
Vang Ji kínai külügyminiszter arra figyelmeztetett, hogy egy Kína és az Egyesült Államok közötti konfliktus „elképzelhetetlen következményekkel” járna – írta a South China Morning Post. A csütörtöki sajtótájékoztatón a kínai diplomata beszélt Tajvanról, az ukrajnai és gázai háborúról, valamint a két szuperhatalom közötti kapcsolatot érintő más globális kérdésekről.
Vang a sajtótájékoztatón elmondta: „Ha két olyan nagy ország, mint az Egyesült Államok és Kína között konfliktus vagy konfrontáció alakul ki, annak elképzelhetetlenek lennének a következményei”.
Bár hozzátette, hogy Hszi Csin-ping kínai elnök és amerikai kollégája, Joe Biden tavalyi kaliforniai találkozója óta javultak a kapcsolatok,
Washington téves elképzelései Kínával kapcsolatban még mindig fennállnak, ígéretei pedig nem teljesültek”.
„Az Egyesült Államok különböző taktikákat talált ki Kína elnyomására” – mondta. A kínai külügyminiszter szerint Washington hitelességét aláássa, hogy „mást mond, mint amit tesz”.
Peking nem engedheti meg, hogy „néhány nagy ország monopolizálja a nemzetközi ügyeket” – tette hozzá.
Ezt is ajánljuk a témában
Aztán azt is mondta, hogy együtt elutaztak a tibeti fennsíkra. Sosem jártak ott együtt.
Tajvannal kapcsolatban Vang megismételte Peking azon álláspontját, miszerint a békés újraegyesítésre törekszik, de figyelmeztetett, hogy azok, akik Tajvan függetlenségét támogatják,
megégethetik magukat, mert a tűzzel játszanak”.
Vang elmondta, hogy Kína és Moszkva partnersége „magas szinten” halad előre, és új lehetőségek nyíltak meg előttünk. Hangsúlyozta, hogy a kapcsolatok elmélyítése „nem irányul egyetlen fél ellen sem”.
Egy külön kérdésre válaszolva az ukrajnai háborúról azt mondta, hogy Kína objektív és pártatlan álláspontot képvisel, és támogatja egy békekonferencia megtartásának ötletét, amelyen Moszkva és Kijev is részt venne. „Minél korábban kezdődnek a tárgyalások, annál hamarabb lesz béke” – tette hozzá.
Ezt is ajánljuk a témában
Válaszolt Washington vádjaira a kínai védelmi minisztérium.
A Dél-kínai-tengeren kialakult helyzettel kapcsolatban elmondta, hogy a vitatott vizekkel kapcsolatos nézeteltéréseket párbeszéd és tárgyalások útján kell megfelelően kezelni.
A külügyminiszter válaszában nem említett konkrét országokat, de figyelmeztetett arra, hogy a térségen kívüli szereplőknek nem szabad zavaró tényezővé válniuk a Dél-kínai-tengeren.
Vang Ji a sajtótájékoztatón egy „széles körű és tekintélyes” nemzetközi békekonferenciát sürgetett, hogy kidolgozzák a közel-keleti válság megoldásának tervét.
Felszólította a nemzetközi közösséget, hogy haladéktalanul lépjen fel az azonnali tűzszünet előmozdítása érdekében, és megismételte, hogy Kína támogatja a kétállami megoldást.
A Kína és Európa közötti kapcsolatokra vonatkozóan kitért arra, hogy Kínának és Európának „a multilateralizmus védelmezőinek” kell lenniük, és hozzátette, hogy kapcsolataikat az együttműködésnek kell meghatároznia.
Bár Vang 21 kérdésre válaszolt, nem volt olyan, amely kifejezetten Kína két legnagyobb szomszédját, Indiát és Japánt érintette volna, a sajtó inkább Kína és fejlődő országok közötti viszonyra összpontosított.
Ezt is ajánljuk a témában
Nyugati nyitás – március közepétől hat európai ország állampolgárai használhatják majd ki a Kínába történő, vízummentes beutazás lehetőségét.
***