Elhunyt Alekszej Navalnij
Egy séta után rosszul érezte magát, és szinte azonnal elvesztette az eszméletét.
Az orosz ellenzéki aktivista egy sarkvidéki börtönben halt meg.
A putyini rendszer egyik leghangosabb, legkitartóbb kritikusa volt Alekszik Navalnij. A 47 évet élt politikus éveken keresztül lépett fel radikális ellenzéki aktivistaként Oroszországban. Navalnij megpróbált indulni Putyin ellen a 2018-as elnökválasztáson, de egy 2014-es sikkasztási ítélet miatt nem indulhatott.
2020 augusztusában egy oroszországi üzleti útja során Navalnijt katonai idegméreggel megmérgezték, aki az ellene elkövetett merényletet közvetlenül Putyinnak tulajdonította. 2021 elején mégis visszatért hazájába, ahol őrizetbe vették: a feltételes szabadlábra helyezés feltételeinek megsértésével vádolták, majd börtönre ítélték.
A fogságban egyre rosszabb állapotba kerülő politikust tavaly a terrorizmus támogatásával is megvádolták.
Az orosz büntetés-végrehajtási hatóság péntek délelőtt közölte a nyilvánossággal, hogy Navalnij elhalálozott a „Sarki Farkas” nevű, Moszkvától 1900 kilométerre és az északi sarkkörön túl fekvő börtönben.
A hatóság azt állítja, hogy Navalnij „nem érezte jól magát egy séta után, majd szinte azonnal elveszítette az eszméletét”. Azt is hozzáfűzték: „Minden újraélesztési eszközt bevetettek, de nem vezettek pozitív eredményre”. Az orvosok végül megállapították a halál beálltát.
Ezt is ajánljuk a témában
Egy séta után rosszul érezte magát, és szinte azonnal elvesztette az eszméletét.
Navalnij egy szövetségese arról írt az X-en: Navalnij édesanyját és ügyvédét
arról értesítették a hatóságok, hogy az aktivista „hirtelen halál szindrómában” hunyt el.
Ezzel szívrohamra utalhattak – de ha ez igaz, arról nincsenek ismeretek, mi okozhatta a szívrohamot.
Szombaton Navalnij szóvivője elismerte az aktivista halálát, hozzátéve, hogy szerinte gyilkosság történt. Kira Jarmis hozzátette: „Tudtuk, hogy van ebben kockázat, Alekszej is tudta. És tegnap mgölték őt, ahogy azt három éve tervezték” – fogalmazott a szóvivő.
Navalnij édesanyja és munkatársai aztán azt az értesítést kapták, hogy a holttestet nem adják ki egyelőre a hozzátartozóknak, mivel előbb megvizsgálják, mi okozhatta a halálát. Értesülések szerint két hétig fogják kémiai vizsgálatoknak alávetni a holttestet.
Kira Jarmis szerint ugyanakkor nem más történik, mint a nyomok eltüntetése. Navalnij édesanyját és ügyvédjét nem engedték be a hullaházba, és azt mondták nekik, hogy „a halál oka ismeretlen”, bár nem sokkal korábban még azt közölték velük, hogy „hirtelen halál szindróma” az ok.
Időközben egy köztéri kamera felvételei is előkerültek, amin az látszik, hogyan vihették át éjszaka folyamán, erős rendőri kísérettel a holttestet a börtönből a közeli város hullaházába.
Navalnij özvegye, Julia Navalnaja ezt követően videóval jelentkezett,
amiben Vlagyimir Putyin orosz elnököt vádolta meg férje megölésével
és azzal, hogy most elrejtették a holttestet. Az özvegy szerint novicsok méreggel ölhették meg Navalnijt, most pedig a nyomok eltüntetése zajlik. Julia Navalnaja szerint férjét azért ölték meg, „mert Putyin nem tudta megtörni”, és fogadalmat tett, hogy megtalálja majd, ki és hogyan követte el ezt a tettet.
Vlagyimir Putyint – aki soha nem mondta ki Navalnij nevét megszólalásaiban – értesítették az ellenzéki aktivista haláláról. Dmitrij Peszkov Kreml-szóvivő szerint a vizsgálatok az orosz jog alapján történnek.
Az elmúlt napokban több mint 400 embert állítottak elő 32 különböző orosz városban
a hatóságok Navalnij halála nyomán. Egy jogvédő szervezet szerint olyanokat is, akik virágokat vittek Navalnijról szóló megemlékezésekre.
A nemzetközi reakciók is megszülettek. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint „egyértelmű, hogy Putyin megölette Navalnijt”, és szerinte „Putyint nem érdekli, ki hal meg, csak a hatalomban maradás érdekli”. David Cameron brit külügyminiszter, korábbi kormányfő azt mondta: „Putyint el kell számoltatni ezért. Senkinek ne legyenek kétségei Putyin rendszerének szörnyű természetéről ezek után.”
Joe Biden amerikai elnök arról beszélt:
Navalnij halála „valószínűleg valami olyannak a következménye, amit Putyin és a bűnözői tettek”.
Az orosz külügyminisztérium ugyanakkor türelemre intette az Egyesült Államokat, mondván, várják meg az orvosi vizsgálatokat az elhalálozás kapcsán.
Ezt is ajánljuk a témában
Egy sarkvidéki börtönben érte a halál Putyin legnagyobb kritikusát.
Fotó: MTI/EPA/Babuskinszkij kerületi bíróság