Kiszámolták, mire lenne szüksége Oroszországnak, hogy megtámadja az Európai Uniót
A legújabb előrejelzés azzal számol, hogy az Egyesült Államok magára hagyja Európát.
„Ha nem vagyunk felkészülve, akkor az (orosz katonai támadás) valószínűsége is sokkal nagyobb lesz” – figyelmeztetett a külső hírszerzés vezetője.
Oroszország katonai összecsapásra készül a Nyugattal, amire a következő évtizedben kerülhet sor, de ettől elrettentheti az európai fegyveres erők megerősítése – áll az észt külső hírszerző szolgálat kedden kiadott jelentésében.
A hírszerző szolgálat vezetője szerint az előrejelzés azokon az orosz terveken alapul, amelyek megdupláznák az orosz erők létszámát a NATO-tag Finnországgal, Észtországgal, Litvániával és Lettországgal közös határokon.
„Oroszország olyan utat választott, amely hosszú távú konfrontációt jelent.
A Kreml valószínűleg egy NATO-val szembeni lehetséges konfliktussal számol a következő évtizeden belül”
– mondta Kaupo Rosin, a külső hírszerzés vezetője az észt nemzetbiztonságot fenyegető veszélyekről szóló jelentést ismertetve.
Rosin szerint egy orosz támadás rövid távon „rendkívül valószínűtlen”, mivel most Oroszországnak Ukrajnában kell tartania a csapatait, és továbbra is valószínűtlen marad, ha Európában is egy erős haderőfejlesztés történne.
Ha nem vagyunk felkészülve, akkor az (orosz katonai támadás) valószínűsége is sokkal nagyobb lesz”
– figyelmeztetett Rosin.
Észtország és a másik két balti ország a védelmi kiadásaikat költségvetésük több mint 2 százalékára növelték, miután Oroszország 2014-ben elcsatolta a Krím félszigetet. Egyúttal a NATO-szövetségesek is megerősítették jelenlétüket a Baltikumban. Miután Oroszország megtámadta Ukrajnát, a NATO ígéretet tett arra, hogy megerősíti erőit a szövetség keleti határán.
Berlin és Vilnius tavaly év végén megállapodott abban, hogy 2027-re a német hadsereg (Bundeswehr) állandó állomásoztatás céljából a litván-orosz határtérségbe telepít egy dandárt, 4800 katonával és 200 fős civil személyzettel.
A megállapodás Berlin számára történelmi jelentőséggel bír, mert a II. világháború óta ez lesz az első állandó külföldi küldetés a német hadsereg számára.
Az észt külső hírszerző szolgálat vezetője nem számít orosz áttörésre Ukrajnában a márciusi oroszországi elnökválasztás előtt, mivel ehhez szerinte Moszkvának jelentősen nagyobb haderőt kellene mozgósítania.
(MTI)
***
Ezt is ajánljuk a témában
A legújabb előrejelzés azzal számol, hogy az Egyesült Államok magára hagyja Európát.
Ezt is ajánljuk a témában
A helyzetet csak nehezíti, hogy már Permovajszke faluba is betörtek az orosz csapatok.
***
Nyitókép: BULENT KILIC / AFP
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
Szergej Lavrov szerint az Egyesült Államok érdeke az Európai Unió energetikai ellátásának megzavarása.
Oroszország újabb ellenséges országot vehet fel a listájára.
Az Ukrajnával szomszédos országban azonnal a tettek mezejére léptek.