Szakértő: Nincs jogbiztonság e pillanatban Lengyelországban
Rosonczy-Kovács Mihály szerint „olyan a helyzet, mintha a lengyelek nemcsak törvényhozó, hanem szinte bírói hatalmat is választottak volna.”
Ellenfelei jogtiprással, diktatúra bevezetésével vádolják az új „vezetést”.
Tévéinterjút adott az egy hónapja regnáló Donald Tusk lengyel kormányfő, az első kérdés a börtönbüntetésre ítélt volt belügyminiszterről és helyetteséről szólt. Tusk kijelentette, hogy súlyos bűncselekmények miatt jogerősen elítélt emberekről van szó, írja a hvg.hu.
Szerinte nem világos, a köztársasági elnök miért nem adott nekik rögtön kegyelmet,
miért csak egy hosszabb kegyelmezési eljárást kezdett.
Ezt is ajánljuk a témában
Rosonczy-Kovács Mihály szerint „olyan a helyzet, mintha a lengyelek nemcsak törvényhozó, hanem szinte bírói hatalmat is választottak volna.”
Mint kiderült, Tusk együttműködne Andrzej Duda köztársasági elnökkel, aki most alkotmánysértéssel vádolja őt, főleg Ukrajna támogatásában. Ezzel együtt Tusk kinyilvánította: az elnök „nyolc éven át szó nélkül tűrte, hogy egykori pártja, a Jog és Igazságosság (PiS) lerombolta a jogrendet”. Szerinte a PiS „olyan visszaéléseit fogják leleplezni az állami cégeknél, hogy mindenkinek égnek áll majd a haja, aki ezeket elolvassa.”
Tusk képtelen volt egyenes választ adni arra kérdésre, megjegyzésre, hogy törvénysértően neveztek ki új tévés, rádiós és hírügynökségi vezetőket,
hiszen megkerülték a PiS-többségű Médiatanácsot. Az új vezetőket a cégbíróság első fokon nem is volt hajlandó bejegyezni! „Ha ez jogerőssé válik, akkor más megoldást keresnek, de feltétlenül törvényesen” – hangzott a ködös válasz.
***
Nyitókép: MTI/PAP/Adam Warzawa