Mi lesz veled, Amerika? – 2024-ben újra Biden és Trump csaphat össze
Tényleg újra Joe Biden és Donald Trump összecsapását kell végignéznünk a jövő évi, világpolitikát befolyásoló amerikai elnökválasztáson?
2024-ben a világ lakosságának majdnem a fele vehet részt választásokon, Amerikától kezdve Indián át az Egyesült Királyságig közel négymilliárd állampolgár vonul majd a szavazóurnákhoz. Megnéztük, mely választások lehetnek legnagyobb hatással a világpolitikai folyamatok alakulására!
2024-ben szinte nem lesz olyan hónap, mikor ne kerülne sor egy jelentős szavazásra.
Az év leginkább várt és sok szempontból legmeghatározóbb választására 2024 novemberében fog sor kerülni, mikor az amerikaiak dönthetnek arról, kik legyenek Washington urai. A kongresszusi választások és az elnökválasztás mellett számtalan alacsonyabb szintű választásra, sőt népszavazásokra is sor fog kerülni.
A 2024-es évet dominálhatja az elnökválasztási kampány, amely a világpolitikára is kihathat. Az orosz-ukrán háború fontos szerepet játszhat a kampányban és
a háború kimenetele szempontjából is nagy jelentősége lehet, hogy kiket választanak meg az amerikaiak.
Másrészt hatalmas belpolitikai káoszra lehet számítani, ha Donald Trump valóban a republikánusok jelöltje lesz. Ha sikerül a demokratáknak megállítania őt, annak beláthatatlan következményei lehetnek; de amennyiben megnyeri a választást, az is jelentős felbolydulást fog okozni. Mivel az Egyesült Államok a világ vezető hatalma és a legfontosabb gazdasága, ezért az egész világ nyomon fogja követni az eseményeket.
Ezt is ajánljuk a témában
Tényleg újra Joe Biden és Donald Trump összecsapását kell végignéznünk a jövő évi, világpolitikát befolyásoló amerikai elnökválasztáson?
Bár az elmúlt években jobboldali hullám söpört végig Európán, vannak országok, ahol inog a konzervatívok uralma. Ilyen hely az Egyesült Királyság is, ahol idén valószínűleg választásokat fognak kiírni.
2019-ben Boris Johnsonnal egy rendkívül népszerű konzervatív kormány került hatalomra, amely aztán többször lecserélte minisztereit, miniszterelnökeit, és erősen bezuhant a népszerűsége is.
Rishi Sunak miniszterelnök nem lelkesíti a választókat, akik több mint egy évtized konzervatív kormányzás után változást szeretnének. Hiába szürke és érdektelen a Munkáspárt, akkora az utálat a toryk iránt, hogy
a legtöbb felmérés elsöprő baloldali győzelmet jósol a következő választásokon.
Az idén sor kerül az európai parlamenti választásokra is. Az uniós polgárok több mint fele (57%) érdeklődött a közelgő európai parlamenti választások iránt decemberben, ami jelentősen, 6 százalékponttal magasabb, mint az előző, 2019-es választások előtt – írta az Euronews. A megkérdezettek közül sokkal többen mennének el szavazni, mint az előző választáson.
Az elemzők a felmérések alapján a jobboldali blokk megerősödésére számítanak,
és várhatóan jelentős számban be fognak jutni a parlamentbe olyan radikális jobboldali pártok is, amelyek bevándorlásellenesek és nacionalisták. A Politico cikke szerint különösen érdemes figyelni a német és a francia EP-választásokra.
Oroszországban is elnökválasztásra kerül sor 2024-ben. Vlagyimir Putyin orosz elnök decemberben kijelentette, hogy ismét indul, és ezzel várhatóan legalább 2030-ig hatalmon marad. A választást három napon át, március 15-17. között tartják, a győztest pedig májusban iktatják be – írja a Reuters.
A szavazást Ukrajna jelenleg orosz erők által ellenőrzött részein is megtartják.
Egyes orosz közvélemény-kutatások szerint Putyinnak 80%-os támogatottsága van, ami magasabb, mint az ukrajnai háború előtt.
A Kreml szerint Putyin az orosz nép elsöprő támogatását élvezi, azonban az is bizonyos, hogy nem lesz valódi kihívója, így garantált a győzelme.
Eközben Ukrajnában nem világos, hogy sor kerül-e a 2024-re tervezett elnökválasztásra, mivel a háború sújtotta országban jelenleg hadiállapot van érvényben – írja a TIME magazin.
Ezt is ajánljuk a témában
Olekszij Danilov meglátása szerint a lövészárkokban lévő emberek nem tudnak szavazni.
A Guardian cikke szerint Indiában szinte biztosan győz a Narendra Modi miniszterelnök vezette BJP, s ezzel indulhat Modi harmadik vezetői ciklusa. A Bharatiya Janata párt (BJP) decemberben három nagy állami választást is megnyert,
Modi ezt követően magabiztosan azt jósolta, hogy garantált a párt győzelme.
Pakisztánban is választásra fog sor kerülni. Azonban az ország legnépszerűbb politikusa, Imran Khan volt miniszterelnök jelenleg börtönben ül, miközben pártját elnyomták, támogatóit pedig letartóztatták a februári választások előtt – írja a TIME. Így az egyébként is mindig forrongó Pakisztánban erős indulatokat válthat ki a voksolás.
Kevés figyelmet kap, de hamarosan fontos elnökválasztásra kerül sor Tajvanon is, hiszen az új vezető hozzáállása Kínához komoly kihatással lehet a sziget és a nagyhatalom kapcsolatára és jövőjére.
Lapunk minden jelentős választást nyomon fog követni az új évben is!
Ezt is ajánljuk a témában
A világot sújtó válságok kapcsán a nevető harmadik szerepében rögtön két keleti hatalom van: Kína és India, amik idén is tovább építették befolyásukat. Folytatódik Demkó Attila évértékelése!
Nyitókép: Biden- és Trump-gumimaszkok Japánból (Behrouz MEHRI / AFP)