Az igényesség és a precizitás mindig is a németek jellemzője volt.
Közszolgálati csatornájuk, a szebb napokat látott ZDF a jelentéktelen, lesajnált, elszigetelt Orbán Viktorról és Magyarországról készített műsort.
Szokás szerint megkereste és megtalálta azokat a honi figurákat, akik szívesen szállítják az érveket egy retrográd, élhetetlen, diktatórikus Magyarország-képhez.
Vállat is vonhatnánk az igénytelenség és pontatlanság dáridóját látva, de tapasztalatból tudjuk, nem mindegy, mit gondolnak rólunk a Nyugaton. Az első világháború után annyi empátiával és hozzáértéssel huzigálták a határokat itt Közép-Európában, mint Afrikában szokták a gyarmatokon. A második vége felé pedig, Jaltában, egy papírfecnin odalöktek minket (a győztes lengyelekkel, a felemás csehszlovákokkal és az áruló románokkal együtt) a szovjeteknek. Most párezer négyzetkilométernyi bonyolult történelmű és identitású régió átengedése helyett
évekig tartó háborúba bonyolódnak az oroszokkal és Putyinnal; anno szó nélkül mondtak le több országról is Sztálin javára.
A filmet ugyan nem látták el „erős idegzetűeknek” felirattal, de azért a nemzeti-konzervatív nézők jó ha így készülnek.
„Aki felforgatja Európa értékrendjét” – így jellemzik a sokszor csak áttételesen emlegetett, ám meg nem szólaltatott főhőst, akire a cím is utal: „Orbán Viktor nemzeti cirkusza”; illusztrációként benézhetünk a Fővárosi Nagycirkusz előadásába.
Az egész produkció hangvétele nagyjából egy észak-koreai közeget idéz meg, hemzseg a tárgyi tévedésektől és a rosszindulatú csúsztatásoktól.
Tulajdonképpen a harmadik percben ki lehetne kapcsolni, amikor a pedagógustüntetésen részt vevő matematika-kémia-angol szakos tanárnő azt állítja, hogy heti 60-80 órát tanít. Ez napi 12-16 óra lenne, mivel a magyar közoktatásban a hétvégék szabadok. Minden egyes nap reggel 8-tól este 8-ig, 10-ig folyamatosan. A kötelező heti óraszámnál negyven-ötven órával többet? Ilyen a világon nincsen. Ez még esti és levelező tagozattal, túlórákkal együtt is lehetetlen, ha pedig esetleg délután magánórákat ad, akkor nem stimmel a havi 500 eurónál (szűk kétszázezer forintnál) kevesebb fizetés.
Megszólaltatnak diákokat is, a magyar ifjúság nevében például Balthazar Varga (?) és Raul Pederneff (?) szörnyülködik.
Következik Molnár Áron (noÁr), „Magyarország egyik legismertebb filmszínésze”. Megtudjuk tőle, hogy aktivista mivolta miatt feketelistára került. Valószínűleg tucatnyi magyar színész lett volna, aki a Hadikban a szerepét szívesen és legalább olyan jól eljátszotta volna, de hát ők nem voltak feketelistán…
NoÁrnak egyébként annyi jutott eszébe a Hadik kapcsán, hogy II. Frigyes homoszexuális volt. (Nem viccelek, tényleg!)
Vannak, akik az ilyesmit számontartják? Listát írnak arról, ki az és ki nem? Esetleg viseltethetnének kis rózsaszín kitűzőt is? Ezek a nagy liberálisok hozakodnak elő folyton mások származásával és magánügyeivel. „Mennyi remény van arra, hogy az ország megszabaduljon ettől a kormánytól?”, kérdezi a velejéig demokrata német riporter. Segítünk, ha már ez a másik demokratának, a riportalanynak nem jutott eszébe; ez roppant egyszerű, el kell veszítenie a következő választást. Nálunk ez így működik.
Molnár szerint viszont forradalomra van szükség, amihez düh és remény kell.
Az örökösen forradalmat vizionáló pár száz fős tüntetések vezetőinek üzenjük, hogy ha a kérdést kivisszük az utcára, mi is vagyunk pár millióan dühvel és reménnyel, hogy noÁrék szellemét visszagyömöszöljük a palackjukba.