S eközben olyan médiapolitikát is csinál, amit Budapestről is öröm nézni:
az olasz köztévét, a RAI-t néhány jól irányzott személycserét követően most már csak „Tele-Meloniként” emlegetik,
ahogy az sem árt, hogy a júniusban elhunyt veterán pártvezér, Silvio Berlusconi kereskedelmitévé-birodalma is aládolgozik a jobboldali kormánynak.
Franciaország: népszerűség tét nélkül
Számít még egyáltalán, hogy áll Franciaországban Marine Le Pen egykori pártja, a Nemzeti Tömörülés, melyet ma már Le Pen választott örököse, Jordan Bardella EP-képviselője vezet? Gondolhatnánk akár azt is, hogy nem igazán. Az elnöki rendszerű Franciaországban már többedik alkalommal derül ki, hogy hiába a jobboldal az ország legnagyobb kisebbsége, ez azért még mindig kisebbség.
„Nem-Le Penre”, bárki is lenne az, még a legrosszabb körülmények között is mindig egy kicsivel többen szavaznak, mint Le Penre, így
a francia jobboldal az egyik legnagyobb francia parlamenti frakció birtokában is távol van a főhatalomtól.
Európai szempontból ugyanakkor egyáltalán nem jelentéktelen fejlemény, hogy az alkotmány szerinti utolsó elnöki ciklusában népszerűtlen döntéseket is bevállaló Emmanuel Macron pártszövetségének zuhanásával párhuzamosan kilőtt a Nemzeti Tömörülés, s a tavaly júliusi 18 százalék után ma már 28 százalékon állnak, s mellettük ott van az Éric Zemmour (és Le Pen unokahúga, Marion Maréchal) által vezetett Visszahódítás párt 5 százalékon.
Ez a 33 százalék az elnökválasztáson, úgy tűnik, szinte mindegy – európai szinten viszont az európai jobboldal megcáfolhatatlan vezető erejévé fogja tenni a francia jobboldalt, amely az egyik legnagyobb és legbefolyásosabb, 79 mandátummal bíró tagállam EP-helyeinek harmadát viheti el, messze többet, mint 2019-ben, amikor még 23 százalékon állt.
Salvini vezetői napjai véget érhetnek, a jövőre átalakuló európai jobboldalon Giorgia Meloni mellett a franciák fogják fújni a passzátszelet.
Mögöttük pedig ott sorakozik Latin-Európa többi jobbos pártja: az idén júliusi választásokon 2,7 százalékos szavazatvesztéssel gyöngélkedő, de még így is stabilan 12 százalék fölötti spanyol Vox, illetve a latin-európai jobboldal új csillaga, André Ventura és a portugál Elég! párt, amely 16 százalékos eredményével, Portugália harmadik legerősebb pártjaként jövőre vonul majd be először az Európai Parlamentbe.