Ukrajna és néhány támogatója azt szorgalmazza, hogy a NATO egy közelgő nagyszabású csúcstalálkozón hivatalosan is hívja meg Kijevet a katonai szövetség tagjává, de erőfeszítéseik a színfalak mögött komoly ellenállásba ütköznek az Egyesült Államok és Németország részéről – tudta meg a Foreign Policy egy tucatnyi, az ügyet jól ismerő tisztviselőtől.
A NATO főtitkára viszont továbbra is azt szeretné, ha Ukrajna mihamarabb csatlakozna a NATO-hoz
A lap rámutatott arra is, hogy az Egyesült Államok és Németország számítanak Ukrajna legnagyobb adományozójának. Nem véletlen, hogy mindkét ország tisztviselői ragaszkodnak ahhoz, hogy Ukrajna egyszer majd csatlakozzon a NATO-hoz, ennek viszont egyáltalán nem most van itt az ideje. Az említett tisztviselők elmondták, hogy szerintük a közvetlen hangsúlyt arra kell helyezni, hogy
Ukrajnát továbbra is fegyverekkel és lőszerrel lássák el annak érdekében, hogy a megtámadott ország folytathassa a harcot Oroszországgal.
Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára továbbra is szeretné, ha Ukrajna mihamarabb csatlakozna a NATO-hoz. „Nagyon gyakran hallom azt az érvet, hogy nem hívhatjuk meg Ukrajnát a NATO-ba, amíg háború dúl” – fogalmazott.
Szerintem ez egy rendkívül veszélyes érv, mert ez de facto vétójogot biztosít Putyinnak a NATO-val szemben,
és arra ösztönzi, hogy a végtelenségig folytassa az ellenségeskedést Ukrajnában” – fejtette ki a véleményét.
Stoltenberget a jelek szerint nem igazán hatja meg, hogy Ukrajna felvétele a szövetségbe úgy, hogy konfliktusban áll Oroszországgal, teljes körű háborút válthat ki a NATO és Oroszország között, ami a szövetségi szerződés 5. cikkelyéből ered, amely kimondja, hogy a szövetség egyik tagja elleni támadás az összes tag elleni támadásnak minősül.
***