Orbán Viktor az Európai Tanács élén? Reagált a miniszterelnök sajtófőnöke
Az atv.hu kereste meg a miniszterelnököt azzal kapcsolatban, hogy Orbán Viktor elnökölheti nyáron átmeneti időre az Európai Tanácsot.
Az Európai Tanács elnökének váratlan bejelentése felbolygatta az Európai Unió állóvizét.
Idén tartják az európai parlamenti választásokat. Január első hete azonnal egy nagy bejelentéssel indult: az Európai Tanács elnöke Charles Michel közölte, hogy ő fogja vezetni liberális pártjának a listáját az európai parlamenti választásokon.
Mint megírtuk: mivel Michel július közepén tervezi elfoglalni helyét az Európai Parlamentben, ez azt jelenti, hogy az uniós vezetőknek gyorsan meg kell majd állapodniuk a megüresedett tanácsi poszt utódjáról. Ha nem sikerül, akkor – mivel Magyarország júliusban átveszi az EU Tanácsának soros elnökségét – Orbán Viktor magyar miniszterelnök vezetné az üléseket.
Ezt is ajánljuk a témában
Az atv.hu kereste meg a miniszterelnököt azzal kapcsolatban, hogy Orbán Viktor elnökölheti nyáron átmeneti időre az Európai Tanácsot.
Michel bejelentésének a hatására találgatások indultak a vezető brüsszeli pozíciókkal kapcsolatban.
A 720 európai parlamenti képviselő ötévente esedékes megválasztása versenyt indított el a legfőbb uniós állásokért, köztük az Európai Bizottság és az Európai Tanács posztjáért – számolt be a France 24.
Ursula von der Leyen az EU Bizottság elnöke egyelőre hallgat arról, hogy kíván-e második ciklusra pályázni.
Vannak, akik már most biztosan kiszorulnak a vezető brüsszeli pozíciókból. Ilyen Didier Reynerds az EU igazságügyi biztosa, aki az Európa Tanács főtitkári pozíciójáért szeretne indulni – írja az Euractiv.
Reynerds tehát Brüsszelből átevezne Strasbourgba. Michel és Reynerds ugyanahhoz a párthoz a Mouvement Réformateur (Reform Mozgalomhoz) tartozik. A párt várhatóan mindössze két helyet fog szerezni az európai parlamentben. Így Michel listavezetése azt jelenti, hogy Reynerdsnek nincs esélye bejutni.
Reynerds nem most próbálkozik először az Európa Tanács főtitkári pozíciójának a megszerzésével (nem összekeverendő az Európai Tanáccsal). 2019-ben Horvátország korábbi külügyminisztere ütötte ki őt a versenyből.
Ahhoz, hogy Didier Reynerds főtitkár lehessen az Európai Tanács 46 tagországának a többségi támogatására lenne szüksége.
Az elmúlt évben az EU biztosok közül többen lemondtak, hogy inkább a hazai politikára koncentráljanak.
Mariya Gabirel korábbi kulturális biztos valamint Frans Timmermans korábbi EU Green Deal biztos is tavaly mondott le a posztjáról.
A finn Jutta Urpilainen a nemzetközi partnerségekért felelős biztos is nemrég felmondott, hogy indulhasson a 2028-as finn választásokon.
Ezt is ajánljuk a témában
Ha tényleg a magyar miniszterelnök lesz az Európai Tanács elnöke, akkor majd megtanulják félni a brüsszeliták a mindenható Isten humorát. Kohán Mátyás írása.
Nyitókép: MTI/EPA/Olivier Hoslet