A Politico attól tart, hogy a december hónap közepén tartandó uniós csúcstalálkozón Orbán Viktor a szakadék szélére fogja sodorni az EU-t, ugyanis két olyan kérdés is terítékre kerül majd az egyeztetésen, amelyben Orbán álláspontja jelentősen eltér az európai fősodor álláspontjától.
Ukrajnának szánt támogatások
Az egyik ilyen az Ukrajnának szánt további EU-s pénzügyi támogatás kérdése, ugyanis a tervek szerint
Brüsszelben további 50 milliárd eurós mentőöv folyósítását tervezik,
amivel kapcsolatban a magyar miniszterelnöknek komoly aggályai vannak.
A háborúban álló ország EU-s csatlakozása
A másik konfliktusos pont Ukrajna uniós csatlakozása, amellyel kapcsolatba magán az EU-s fősodron belül is komoly ellentmondások látszanak.
A Mandiner olvasói emlékezhetnek: szerkesztőségünk nemrég felkutatott egy dokumentumot, amely alapján még Von der Leyenék szerint sem tud Ukrajna jelenleg megfelelni a csatlakozáshoz szükséges feltételeknek többségének.
A Politico szerint Orbán Viktor azt követeli, hogy az egész politikai és pénzügyi folyamatot tegyék félre, amíg a vezetők bele nem egyeznek az EU támogatásának átfogó felülvizsgálatába Ukrajnával kapcsolatban.
Mindeközben az EU-ban egyedülálló módon a háború kitörése óta csak Magyarországon kérdezik meg a választókat arról, hogy szeretnék-e Ukrajnát az EU-ban látni, hiszen a kérdés szerepel a Nemzeti Konzultációban.
A háború előtt egyébként Hollandiában volt népszavazás az Európai Unió és Ukrajna közötti társulási szerződés megkötését illetően, de a holland választók 61 százaléka elutasította az EU és Ukrajna közötti társulási szerződés megkötését. A holland parlament azonban nem törődött az eredménnyel, és a képviselők végül azt szavazták meg, hogy az EU tartsa fenn az Ukrajnával kötött társulási szerződést, sőt még a véleménynyilvánító népszavazás intézményét is eltörölték ezután.
A Politico kiemeli, hogy annak ellenére, hogy Magyarország az EU népességének mindössze 2 százalékát teszi ki, a magyar kormány mégis képes „túszul ejteni a blokkot”, mivel annak a nagy stratégiai döntéseknél egyhangúan kell eljárnia – és „aligha vannak nagyobb döntések”, mint Ukrajna felvételi tárgyalásainak kezdeményezése.