Pánikol a Politico: Kezdenek az európaiak rájönni, hogy vajmi kevés ráhatásuk van az Unió működésére
Kijött egy új felmérés, miszerint az uniós állampolgárok úgy érzik, nincs ráhatásuk az EU-ra, a Politico egyből pániküzemmódba váltott.
Akkora vehemenciával támadták Orbán Viktort, hogy még önmaguknak se voltak restek ellent mondani.
A Politiconak van egy jó szokása. Minden reggel hét óra tájékában megjelentetik a brüsszeli ügyekkel foglalkozó Brussels Playbook című hírlevelüket, amely kiváló kávépótló tud lenni. A héten – cikkünk megjelenéséig, azaz csütörtökig – a megjelent négy hírlevél mindegyikében „orbánoztak” egyet.
Erős pánikolással kezdte a hetet a Politico, amikor arról számoltak be, hogy kezdenek az európaiak rájönni, hogy vajmi kevés ráhatásuk van az Unió működésére. Kijött ugyanis egy új felmérés, miszerint az uniós állampolgárok úgy érzik, nincs ráhatásuk az EU-ra.
Ezt is ajánljuk a témában
Kijött egy új felmérés, miszerint az uniós állampolgárok úgy érzik, nincs ráhatásuk az EU-ra, a Politico egyből pániküzemmódba váltott.
Ebben a hírlevélben számoltak be arról is, hogy Orbán a legjobb napjait éli, s nem tetszett nekik az, hogy „a diplomatáknak nem sikerült kimozdítaniuk a Magyarország által kialakított patthelyzetet az Ukrajna finanszírozásával és a csatlakozási tárgyalásokkal kapcsolatban az uniós vezetők e hét végi találkozója előtt”.
Ezt is ajánljuk a témában
Nem tetszik a brüsszeli lapnak, hogy „a diplomatáknak nem sikerült kimozdítaniuk a Magyarország által kialakított patthelyzetet”.
Kedden kiemelt szinten kezelték a hazai EU-s források kérdését a Politiconál. És ez volt az a nap, amikor olyan vehemenciával „putyinozták” össze Orbánt, hogy sikerült még saját maguknak is ellentmondaniuk. De ennyire ne szaladjunk előre.
Kedd volt az a nap, amikor mindenki arra számított, hogy az uniós biztosok megadják a 10 milliárd eurót Magyarországnak.
Ezt is ajánljuk a témában
Készült egy cikk, amelyben még a magyarellenes Daniel Freundot is túlszárnyalták.
Ez Orbán Viktor, a magyar autokrata győzelme,
aki blokkolja az uniós döntéshozatalt és megtorpedózza az uniónak az orosz háborúra adott válaszlépéseit.”
A vesztes pedig a lap szerint Ursula von der Leyen, aki – szintén a Politico meglátása alapján – a pénzek feloldásával veszélybe sodorhatja a pozícióját és újraválasztását. Valamint Macron és Scholz lesz a bűnbak – vélik.
Keddre előrántottak név nélküli magas rangú diplomatákat és tisztviselőket, akik szerint Macronnak és Scholznak
meg kell majd magyarázniuk polgáraiknak, hogy adójukból miért finanszíroznak egy olyan kormányt, amely valójában Oroszországot támogatja”.
A keddi hírlevélben egyébként megszólaltatták Daniel Freundot is, biztos ami biztos alapon.
A cikk arról természetesen nem tesz említést, hogy ezt a pénzt nem ajándékba kapja Magyarország, a magyarok befizetése pedig már rég ott pihen az uniós kasszában, a szerződéseknek megfelelően.
Mellesleg kedd volt az a nap, amikor mint borjú az új kapura, rácsodálkoztak arra, hogy nem működnek a szankciók. Tették ezt azután, hogy arra alapozták a miniszterelnök oroszpártiságát, hogy ellenzi a szankciókat.
Ezt is ajánljuk a témában
Komolyan, mint borjú az új kapura.
Manfred Weber, az Európai Néppárt vezetője a hírlevél szerkesztőinek elmondta, hogy az EU vezetőinek „szükség esetén Magyarország nélkül is” jóvá kell hagyni az Ukrajnának nyújtott támogatást, valamint leárulózta Orbán Viktort. Iratxe García, a szocialisták és demokraták vezetője pedig azt mondta a Playbooknak, hogy „ha most engedünk Orbánnak, akkor tovább fog zsarolni minket”.
Beszámoltak cserébe arról, hogy Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója bejelentette, hogy „Budapest csak akkor oldaná fel vétóját, ha Brüsszel átadná az összes befagyasztott pénzt”, ami mintegy 30 milliárd eurót tesz ki.
Ezt is ajánljuk a témában
Orbán Balázs a Bloombergnek nyilatkozott.
Egy névtelen tisztségviselő azt nyilatkozta a Playbooknak, hogy „a megoldás lehetséges”, „valamit adnunk kell [Orbán Viktornak]. Ez fáj, de ez így megy”.
Ezt is ajánljuk a témában
Őrjöngenek a zöld és liberális képviselők, amiért Magyarország hozzájuthat a neki járó források egy részéhez.
„Természetesen” ebben a cikkben is putyinoztak egy kört, név szerint Manfred Weber nyilatkozta azt, hogy a magyar kormányfő elhagyta az „Európa-csapatot” és csatlakozott az „Oroszország-csapathoz”.
A szocialista Iratxe García pedig azt a kérdést tette fel, hogy
ki tudja még megszámolni, hogy Putyin trójai falova hányszor hígította fel az Oroszország elleni uniós szankciókat és késleltette az Ukrajnának nyújtott pénzügyi támogatást?”.
Csütörtökön sem volt különösebben visszafogott a Playbook. Ekkorra már feloldottak 10 milliárd euró uniós forrást. A Politico pedig megszólaltatta Jens Geiert, a német szocdemek európai parlamenti frakcióvezetőjét, aki így fogalmazott:
Ezt is ajánljuk a témában
A Bizottság döntött, a jogállamisági viták kezdete óta soha ilyen nagyságrendű összeget nem kapott még Magyarország, mint ma.
Orbánnak hála Putyin is a csúcstalálkozó asztalánál ül.
Ugyanis csütörtökön kezdődött meg a tárgyalás Ukrajna csatlakozása kapcsán.
Két név nélkül nyilatkozó uniós tisztségviselőre hivatkozva pedig arról írnak, hogy Orbán júniusig, azaz az uniós választásig nem akarja, hogy komoly tárgyalások legyenek Ukrajna csatlakozásáról, ugyanis az „árthat a pártja eredményeinek”.
Ami viszont a Politico szerint „csak a legutóbbi budapesti indok, miután Orbán Viktor először azzal érvelt, hogy a blokád Ukrajna jogállamisági és korrupciós problémái miatt van – amit sokan viccnek tartottak, tekintve, hogy Orbán kormánya folyamatosan újabb és újabb mélypontokat ér el a nemzetközi demokrácia- és korrupciós indexekben.”
Ennyiszer sikerült orbánozniuk a reggeli hírlevélben | |
Hétfő | 5 |
Kedd | 12 |
Szerda | 16+4 (előbbi 16 Orbán Viktor emlegetése, utóbbi 4 Orbán Balázs volt) |
Csütörtök | 17 |
Ezt is ajánljuk a témában
A hozzászólók többsége szinte könyörög a magyar miniszterelnökhöz kitartásért, kicsike „gall faluként” minősítve Magyarországot. De azért vannak kőkemény kritikusok is. Francesca Rivafinoli írása.
Nyitókép: Politico