Megkongatta a vészharangot az európai demokráciák felett a neves elemző
Ivan Krastev szerint 1989 már nem tűnik a liberalizmus fénypontjának.
Kijött egy új felmérés, miszerint az uniós állampolgárok úgy érzik, nincs ráhatásuk az EU-ra, a Politico egyből pániküzemmódba váltott.
Európa demokráciaproblémája – kezdte meg a szokásos reggeli brüsszeli hírlevelét a Politico. Az írásból kirí, hogy erősen pánikol a lap, ugyanis „egy felmérés szerint aggasztó az uniós demokrácia működésével kapcsolatos elégedetlenség mértéke”.
A Playbook által ismertetett felmérés szerint ugyanis az EU-ban komoly problémát jelent a demokrácia negatív megítélése a jövő júniusi európai parlamenti választások előtt,
mivel a megkérdezetteknek csak a fele vagy annál is kevesebb elégedett azzal, ahogyan a demokrácia működik uniós szinten.
„Az emberek mindenhol sokkal nagyobb valószínűséggel mondták azt, hogy az elmúlt évben romlott az EU-ról alkotott képük, mint azt, hogy javult” – írták.
Az eredmények különösen lesújtóak voltak abban a kérdésben, hogy a válaszadók úgy érezték-e, hogy van befolyásuk az uniós politikai döntéshozatalra. A lap szerint „a felmérés azonban arra utal, hogy a választók úgy érzik, egyre kevesebb beleszólásuk van abba, hogyan működik az egész gépezet, miközben az EU egyre nagyobb hatást gyakorol az életükre”.
Az Ipsos felmérése Franciaországra, Lengyelországra, Horvátországra, Olaszországra és Svédországra terjedt ki.
Nyitókép: FREDERICK FLORIN / AFP