Algír nagyon jól tudja, hogy a hangja eljuthat ahhoz a 10 százaléknyi francia választópolgárhoz, akik bár Franciaországban élnek, de a Földközi-tenger túlsó partjával álmodnak. Általuk pedig el tudják érni a másod- és harmadgenerációs észak-afrikai és szubszaharai polgárok millióit. Akik úgy érzik, hogy nem tudnak beljebb kerülni a társadalom pereméről, és kizsákmányolják őket. Az algériai külügyminiszter június 29-én, Nahel halála után kiadott egy jegyzéket, ami elsősorban az európai baloldalt és annak integrációval kapcsolatos propagandáját leleplezte le. Noha a fiú Franciaországban született, és soha nem is járt felmenői szülőhazájában, a miniszter felszólította Franciaországot, hogy tegyen eleget azon „kötelességének”, hogy garantálja a „fogadó országban élő algériai állampolgárok biztonságát”. A dokumentum azzal zárult, hogy az észak-afrikai kormány továbbra is figyelemmel kíséri az eseményeket, és a „nemzeti közösségéhez tartozó tagjai” oldalán áll.
Algír tehát két olyan új elemet vezet be a politikájába, amely először Brüsszelt, majd Párizst, Berlint és Európa lélek és gyökér nélküli részét fogja megrengetni: a beavatkozás és a saját nemzeti közösség védelmének jogát, valamint azt a rendező elvet, hogy utóbbi közösségnek az Algériából éppen csak megérkezettekhez hasonlóan tagjai a Magreb-térségből származó felmenőkkel bíró összes francia állampolgár.
Franciaország ezeknek az embereknek tehát nem a „hazájuk”, csupán „fogadó terület”.
Paradox módon ezzel a jobboldal egyetérthet, és ezt is teszi. Jordan Bardella, Marine Le Pen pártjának vezetője el is mondta: „Ha Algéria aggódik a saját állampolgáraiért, ne késlekedjék, és fogadja őket vissza”.
Végérvényesen lelepleződik tehát a bevándorláspárti baloldal által kreált illúzió, a tömeges migráció valójában kezelhetetlen. Eredménye nem az integráció, hanem a dezintegráció, szeparatizmus és forrongás, úgy az érkezők, mind a befogadók részéről. Ne higgyünk a pillanatnyi csendnek, amely a sokadik vihart szakítja épp meg. Ez nem a béke csendje, hanem a felfegyverkezés időszaka. A francia dráma (vagy épp a belga, holland, svéd) nem ért véget, éppen csak elkezdődött. A tanulságai azonban azokat még megmenthetik azokat, akik nem követik ugyanazokat a hibákat, mint ezek az országok.