„Sarokba szorított patkányok!” – így fakadt ki az ukrán újoncokra egy toborzó
Nem egyszerű a vágóhídra küldeni embereket – erről beszélt Artem, a toborzótiszt a The Telegraph című lapnak, aki pontosan tudja, mennyire gyűlölik az emberek.
Nem egyszerű Jordánia helyzete, de az Izraellel való háború talán egyelőre még nem szerepel a napirendben.
„Jordánia a palesztinok Gázai övezetből vagy Ciszjordániából való elüldözését, vagy az ezt szolgáló feltételek megteremtését hadüzenetnek fogja tekinteni, jelentette ki Biser Haszavni, a hásimita királyság miniszterelnöke – írta meg a hazai sajtó.
Az elemzőnek inkább az a feladata, hogy a tényeket nézze. Az bizonyosan tény, hogy a jordániai politika hangneme különösen negatív lett Izraellel szemben a Hamász október 7-i támadását követően. Amióta a két ország 1994-ben normalizálta kapcsolatait, most a kétoldalú kapcsolatok mélypontra süllyedtek.Az október 7-i támadásra adott izraeli válaszcsapások után jordániaiak ezrei vonultak utcára az ország városaiban, hogy tiltakozzanak az izraeli bombázások ellen. (Ehhez persze hozzá kell tenni, hogy a jordániai lakosságban a palesztin származásúak arányát egyesek akár 60%-ra is teszik. Én még nem találkoztam olyan jordániaival, aki ne lett volna palesztin).
Az Izraellel való »kemény beszéd« régóta a jordániai politika része.
Már 2020-ban is fenyegettek azzal, hogy felmondják a jordániai-izraeli békeszerződést. Eközben elemzések szerint az együttműködés az iszlám szélsőségesekkel szemben az elmúlt években is intenzív volt a jordániai hírszerzés, a Moszad és a CIA között. Jordánia korrupciótól, gazdasági válságtól, vízhiánytól szenvedő ország, amelynek nagy az energiafüggősége (utóbbit részben Irakból fedezi, ami lényegében iráni olajat jelent, mivel Irak kvázi Irán bábállama).
Eközben szabadulva az iráni csápokból, jó kapcsolatokat akar Amerikával, egy Izraellel való háború sem áll érdekében, és a dühöngő utcát is ki kéne elégíteni, miközben az iszlám szélsőségesek nyilván kihasználnák a helyzetet a destabilizációra.Ennek tükrében kell értelmezni a jordániai nyilatkozatot, miszerint »minden opció« elképzelhető Izraellel szemben. Nem egyszerű Jordánia helyzete sem, de az Izraellel való háború talán egyelőre még nem szerepel a napirendben – persze a Közel-Keleten manapság minden és annak ellenkezője is elképzelhető.„
***
Nyitókép: AFP
Kapcsolódó cikkek a Háború Izraelben aktában.
Több tucat légicsapást hajtott végre az izraeli légierő Szíriában, köztük a fővárosban, Damaszkuszban is.
Szerinte Izrael ellen koncepciós per folyik.
Egy kérdés marad: hogyan bírja ki a világ Bidenék világháborús terveit, amíg Trump átveszi a Fehér Házat?