Szíria új vezére hazahívta a szír menekülteket
Abu Mohamed al-Golani felszólította a menekülteket, hogy térjenek haza „egy új Szíria” felépítésére.
Hogyan alakulnak át a közel-keleti hatalmi viszonyok? Lehet-e izraeli-palesztin rendezés a gázai háború után? Geopolitikai elemzés a Közel-Kelet-szakértővel podcast-műsorunkban.
Egy illúzióval kevesebbje van Izraelnek a Hamász október 7-i támadása után: teljesen világossá vált, hogy a palesztin kérdés megoldása nélkül nem tudja normalizálni kapcsolatait az arab államokkal.
„Izrael nyilvános elismerése nem történt meg, ami nehéz is, hiszen ehhez az is kellene, hogy egy államnak meglegyen a nemzetközi jogilag meghatározott területe - itt ugye megszállt területekről van szó, amely fölött a nemzetközi jog nem ismeri el az izraeli szuverenitást” – magyarázta a Világrend adásában N. Rózsa Erzsébet.
Izrael évekig sikeresen jegelte a palesztin kérdést, miközben adminisztrációs-katonai eszközökkel folyamatosan egyre nagyobb területek felett terjesztette ki ellenőrzését Ciszjordániában. A feszültség berobbant, de a Hamász brutális akciója az egész Közel-Kelet hatalmi struktúráit megrengette.
Az izraeli háború geopolitikai összefüggéseiről szóló beszélgetésben a következőkről esett szó:
– Miben különbözik a korábbi izraeli-arab háborúktól a mostani?
– Elindulhat-e bármilyen békefolyamat a fegyveres konfliktus lezárulta után?
– Volt-e esélye a szaúdi-izraeli kiegyezésnek, és ezzel a nagy amerikai projektnek, a szunnita arab-izraeli szövetség létrejöttének Irán ellen?
–
A műsor vendége: N. Rózsa Erzsébet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára, a Világgazdasági Intézet munkatársa.
--
A beszélgetést itt nézheti meg:
--
Az adást az alábbi linken hallgathatja meg:
--