Retteg a brit lap Trump elnökségétől: Orbánról sem feledkeztek meg
Az európai vezetési válságok Trump kezére játszhatnak szokásos oszd meg és uralkodj–taktikájában, az új amerikai elnökkel Európa rosszul járhat – írja a The Guardian.
A 45-ös típusú romboló részvétele a legjelentősebb nyilvánosan bejelentett katonai lépés az Egyesült Királyság részéről a konfliktus kezdete óta.
Az Egyesült Királyság az Öbölbe küldi az egyik leghalálosabb hadihajóját, az HMS Diamondot, hogy elrettentse az Iránból és az Irán által támogatott csoportokból érkező fenyegetéseket. A lépést az indokolta, hogy a jemeni húszi lázadók eltérítettek egy izraeli kötődésű teherhajót a Vörös-tengeren, és az amerikai hadseregnek kellett kimentenie egy másik hajót – írta meg a Sky News.
Grant Shapps brit védelmi miniszter megerősítette a Királyi Haditengerészet tengeri biztonsági műveletét az Öbölben.
A céljuk, hogy megakadályozza a Hamász és Izrael közötti válság regionális konfliktussá való eszkalálódását. A miniszter hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyságnak stabil jelenlétre van szüksége a régióban a biztonság és érdekeik védelme érdekében.
Az HMS Diamond részvétele a legjelentősebb nyilvánosan bejelentett katonai lépés az Egyesült Királyság részéről azóta, hogy a Hamász október 7-i támadása Izrael ellen háborút robbantott ki. Az Egyesült Államok is erősíti a jelenlétét a régióban, két repülőgép-hordozó csoportot küldve, és egy tengeralattjáró jelenlétét jelzve.
Az HMS Diamond csatlakozik a Kipion hadművelethez, amely Bahreinből indul, és a szövetséges haditengerészetekkel együttműködve növeli a tengeri biztonságot az Öbölben és az Indiai-óceánon. A brit védelmi miniszter szerint az arab vezetők üdvözölnék a bővülő brit lábnyomot a régióban.
A múlt héten a húszi lázadók elfoglalták a Galaxy Leader teherhajót, ami növelte a kereskedelmi hajózási útvonalak biztonságával kapcsolatos aggodalmakat a régióban. Az Egyesült Királyság további intézkedéseket tervez az európai vizeken is, ahol egy hét hajóból álló munkacsoportot indítanak el, hogy védelmet nyújtsanak a kritikus víz alatti infrastruktúrának, például a kábeleknek, az ellenálló államok számára.
Ez az első művelete lesz az Egyesült Királyság által vezetett Közös Expedíciós Erőknek (JEF), amely tíz európai nemzetből álló csoportosulás.
***
Nyitókép: Carl Court / Getty Images
Kapcsolódó cikkek a Háború Izraelben aktában.
Több tucat légicsapást hajtott végre az izraeli légierő Szíriában, köztük a fővárosban, Damaszkuszban is.
Szerinte Izrael ellen koncepciós per folyik.
Egy kérdés marad: hogyan bírja ki a világ Bidenék világháborús terveit, amíg Trump átveszi a Fehér Házat?