Kína csütörtökön közölte, hogy csapatai „folyamatosan magas készültségben” vannak miután az Egyesült Államok és Kanada hadihajói áthaladtak a Tajvan-szoroson – írta meg a The Defense Post.
Ez volt második közös áthaladásuk két hónapon belül. Az USS Rafael Peralta, egy Arleigh Burke-osztályú romboló, és a kanadai Királyi Haditengerészet Halifax-osztályú fregattja, az HMCS Ottawa „rutinszerű” áthaladást hajtott végre a szoroson szerdán, jelentette az Egyesült Államok Haditengerészetének közleménye.
Az együttes színhelyen állomásozó csapatok folyamatosan magas készültségben vannak, és határozottan védelmezik a nemzeti szuverenitást és biztonságot, valamint a régió békéjét és stabilitását
– mondta Shi Yi ezredes, a Kína Keleti Színhely Parancsnokságának szóvivője egy közleményében.
Shi az utolsó áthaladást provokatív hangulatkeltésnek nevezte, hozzátette, hogy kínai haditengerészeti és légierő „nyomon követték az egész útvonalat”. A hajók áthaladása azután történt, hogy korábban szeptember 9-én két másik amerikai és kanadai hadihajó áthaladt a keskeny szoroson, amely Tajvant és Kína szárazföldjét választja el egymástól.
Az Egyesült Államok és nyugati szövetségesei megnövelték a hadihajók szabad áthaladását mind a Tajvan-szoroson, mind a vitatott Dél-kínai-tengeren, hogy megerősítsék, mindkettő nemzetközi területet, ez pedig Kínát felháborította. A Hetedik Flotta közleményében kijelentette, hogy az áthaladás a nemzetközi jogszabályoknak megfelelő módon történt.
Kína, amely Tajvant saját területének tekinti, az utóbbi években folyamatos katonai és politikai nyomást helyezett a szigetre.
Például szeptemberben Kína 103 repülőgépet küldött Tajvan légterébe. A repülőgépek „közös harci járőrszolgálatot” végeztek kínai hadihajókkal a védelmi minisztérium tájékoztatása szerint, hozzátéve, hogy saját repülőgépeikkel, hajóikkal és szárazföldi rakétarendszereikkel folyamatosan figyelik a térséget.