Szakértőt kérdeztünk, honnan származhatnak a Hamász fegyverei
Sokakban felmerült a kérdés, pontosan milyen fegyverekkel is támadt a Hamász, ki vagy kik küldhették azokat a terroristáknak.
Ameddig az izraeli konfliktus tart – a brutalitása, mérete és véres mivolta miatt – mindenképpen árnyékba fogja szorítani a lassan megmerevedő frontvonalak és az állóháború felé sodródó orosz-ukrán háborút – véli a szakértő.
Lapunk korábban utánajárt a sokunkat foglalkoztató kérdésnek, vajon honnan származhattak a Hamász izraeli mészárláshoz használt fegyverei. Most pedig abban is kikértük Somkuti Bálint biztonságpolitikai szakértő véleményét, hogy milyen hatással lehetnek az Izraelben történtek az orosz-ukrán háborúra.
„Nagyon kicsi a valószínűsége, hogy a két konfliktus összefügg.
Sokkal inkább az izraeli belpolitikai rendszer az, amely a Hamászt támadásra motiválta”
– mondta lapunknak Somkuti.
A szakértő szerint az Izraelben történtek, csak abból a szempontól fognak hatást gyakorolni az ukrajnai eseményekre, hogy a figyelmet eltereli Ukrajnáról.
„Ugyan a Biden-kormányzat megpróbálja összekötni a két ügyet, de ebbe a republikánusok biztosan nem fognak belemenni. A Kongresszus teljes mellszélességgel állt fel Izrael mellett, Ukrajna mellett viszont nem fog felállni” – magyarázza Somkuti,
aki szerint előfordulhat, hogy csupán egy politikai manőver a Biden-kormányzat részéről,
hogy a kettőt összekösse. Mint fogalmaz: ezt egyelőre még nem lehet biztosra állítani.
„Én úgy gondolom, hosszabb távon az orosz-ukrán háborúra abból szempontból fog hatást gyakorolni, hogy ameddig az izraeli konfliktus tart – a brutalitása, mérete és véres mivolta miatt – mindenképpen árnyékba fogja szorítani a lassan megmerevedő frontvonalak és az állóháború felé sodródó orosz-ukrán háborút” – mondja Somkuti.
Ezt is ajánljuk a témában
Sokakban felmerült a kérdés, pontosan milyen fegyverekkel is támadt a Hamász, ki vagy kik küldhették azokat a terroristáknak.
A szakértő ezt az eshetőséget teljesen kizártnak tartja. „Egy terrorista állam vagy a terrorizmus támogatása jelen esetben nem olyan, mint a hidegháború alatt volt. Nagyon súlyosan visszaüthet az adott országra. Az viszont biztos,
hogy mind a két említett ország haszonélvezője ennek a helyzetnek.
Sokkal inkább arról van szó, hogy a Nyugat és az Egyesült Államok befolyásának gyengülése, illetve a soft power látszólagos gyengülése azoknak a konfliktusoknak, amelyeket eddig a szőnyeg alá söpörtek, a folyamatos kirobbanásához fog hozzájárulni” – fejti ki a biztonságpolitikai szakember.
Hozzáteszi:
Oroszország és Kína is igyekszik a háttérből fokozni a feszültségeket.
„Azonban abban az esetben, ha kimutatható a részvételük egy ilyen típusú támadásban, annak azonnal, és nagyon súlyos következményei lennének. Úgyhogy sokkal inkább azt látom elképzelhetőnek, hogy nagyon finoman, távolról próbálják a szálakat mozgatni. Mert egy közvetlen érintettség nagyon durva következményekkel járhat.
Tehát ők csupán haszonélvezői, de nem kirobbantói a konfliktusnak”
– fejti ki Somkuti Bálint.
Egy biztos: a háttérben amit lehet, megtesznek azért hogy a rend megváltozzon és felboruljon – szögezi le.
Nyitókép: SHAMIL ZHUMATOV | Forrás: AFP