Új fejlemény a háborúban: elhalaszthatják az izraeli csapást, de van egy feltétele
Izrael szerint a túszok sorsa kulcskérdés.
Minél tovább gondolkodik Izrael, annál több ideje lesz Washingtonnak lecsillapítani a kedélyeket – mutat rá a cikk szerzője.
Érdekes véleménycikket közölt a Politico hétfőn, amelynek szerzője (Jamie Dettmer) rámutatott, mire játszhat a Biden-kormányzat az izraeli háború kapcsán.
Dettmer szerint már vannak jelei annak, hogy a Biden-adminisztráció vállalja a gázai krízis konckázatát.
A szerző fejtegetése során többek között felidézte: „Bidenék nem voltak elég gyorsak” abban, hogy kifejezzék együttérzésüket a gázai civilek szenvedéseivel kapcsolatban, és mint írja: mintha Washington segélyszállítmányai körül is lett volna némi ügyetlenkedés kezdetben. És „bár ez könnyen a Hamasz számlájára írható”, az amerikai tisztviselőknek a szerző szerint hangosan és gyakran kellene kifejezniük együttérzésüket – teszi hozzá.
Mint a Politico szerzője rámutat:
Izrael szárazföldi támadásának megmagyarázhatatlan késedelmét egyes elemzők annak jelének tekintik, hogy Washington az időre játszik,
remélve, hogy ráveheti Izraelt, hogy gondolja át, hogyan fogja megtámadni a Hamaszt, és arra készteti az országot, hogy egy reális végkifejlet mellett döntsön, amely biztosíthatja az arab vezetők részvételét és segíthet leküzdeni a zsidógyűlölet propagandáját”.
Ezt is ajánljuk a témában
Izrael szerint a túszok sorsa kulcskérdés.
A cikk szerzője Michael Youngot, a Carnegie Middle East Center elemzőjét is idézte, aki szerint „mindig elkerülhetetlen volt, hogy Washington nyilvánosan Izraelt támogassa, miközben az elsődleges célja az, hogy »megfékezze Izrael reakcióját« a Hamász támadásaira, miközben látszólag feltartja az országot”.
És mint a Politico szerzője rámutat:
az idő segít. Minél tovább gondolkodik Izrael, annál több lehetősége van Washingtonnak, hogy megnyugtassa, érveljen egy racionális megoldás mellett és elmagyarázza Izraelnek, milyen romokat hagy majd maga után ha féktelen, és nem válaszol – ahogyan Biden fogalmazott – »nagyon nehéz kérdésekre«”.
A Politico szerzője szerint ugyanakkor a Biden-kormányzat fenti hozzáállása „nem biztos, hogy elég hatékonynak bizonyul majd ahhoz, hogy megakadályozza, hogy elszabaduljanak a dolgok”.
Izraelnek morálisan és törvényesen is jogában áll megvédenie magát a barbár támadásoktól”
– húzza alá a lap szerzője, ugyanakkor hozzáteszi: „vannak mások is – nevezetesen Irán –, akik le akarják rombolni a zsidó államot és még Izrael visszafogott válasza is eszkalációhoz vezethet a régióban”.
A Politico teljes, angol nyelvű cikkét itt olvashatja.
Nyitókép: Miriam Alster / POOL / AFP
***
Kapcsolódó cikkek a Háború Izraelben aktában.
Több tucat légicsapást hajtott végre az izraeli légierő Szíriában, köztük a fővárosban, Damaszkuszban is.
Szerinte Izrael ellen koncepciós per folyik.
Egy kérdés marad: hogyan bírja ki a világ Bidenék világháborús terveit, amíg Trump átveszi a Fehér Házat?