Újabb anyahajót küld az USA Izrael támogatására
Az amerikai légierő azt is bejelentette, hogy F-15-ös, F-16-os és A-10-es vadászrepülőgépekből álló századokat telepít a Földközi-tenger térségébe.
Egyre nagyobb az amerikai katonai jelenlét a Közel-Keleten.
Az amerikai légierő újabb F-16-osai érkeztek a Közel-Keletre, a térségben lévő amerikai erőket fenyegető veszélyek egyre nagyobbak – közölte az Egyesült Államok Központi Parancsnoksága, a térségben lévő amerikai erőket fenyegető veszélyek egyre nagyobbak. A New Jersey-i Légi Nemzeti Gárda 119. Expedíciós Vadászrepülő Századának az Egyesült Államok Központi Parancsnokságának (CENTCOM) régiójába való érkezése hat századra növeli a légierő közel-keleti vadászrepülőgép-állományát.
Az utóbb hetekben a Közel-Keleten lévő amerikai támaszpontok ellen az Iránnal szövetséges milíciacsoportok több támadást is indítottak, ami magában hordozza az Izrael és a Hamász közötti háború az egész régióra kiterjedő eszkalálódását. Az újabb vadászrepülő-század térségbe küldése „rugalmas lehetőségeket biztosít a koalíciós vezetők számára, akik a Közel-Kelet egész területén irányítják a légi műveleteket, beleértve a rendkívüli helyzetekre való reagálási képességeket és az elrettentő erőt” – áll a Légierő Központ (AFCENT) közleményében. Az F-16-osok pontos állomásozási helyét nem hozták nyilvánosságra.
Az AFCENT jelenleg három F-16-os századot, két A-10-es századot és egy F-15E századot üzemeltet a térségben
„számos stratégiai légiszállítási, légi utántöltő, valamint felderítési platform mellett” – áll a közleményben. Hozzátették az amerikai tisztviselők fontolgatják további katonai erők telepítését a térségbe.
A Pentagon által megerősített legutóbbi, az amerikai erők elleni közel-keleti támadás október 23-án történt, és az Al Tanf helyőrség ellen irányult, amely délkelet-szíriába fekszik, az Egyesült Államoknaknak jelenleg mintegy 900 katonája van Szíriában.
Ezt is ajánljuk a témában
Az amerikai légierő azt is bejelentette, hogy F-15-ös, F-16-os és A-10-es vadászrepülőgépekből álló századokat telepít a Földközi-tenger térségébe.
Október 19-én a Pentagon közölte, hogy a Vörös-tengeren tevékenykedő USS Carney romboló lelőtte az Irán által támogatott Houthi lázadók által indított négy szárazföldi támadó cirkálórakétát és több drónt, amelyek Izrael felé tartottak. Washington a USS Gerald R. Ford repülőgép-hordozót is a Földközi-tenger keleti részére vezényelte, hogy megakadályozza a konfliktus további eszkalálódását. A Ford négy vadászrepülőszázadot és más repülőgépeket hordoz, és cirkálórakétákat szállító hadihajók kísérik. A USS Bataan, amely mintegy 2400 tengerészgyalogost, valamint vadászgépeket és helikoptereket szállít, a Pentagon szerint szintén Izrael felé tart.
A USS Dwight D. Eisenhower repülőgép-hordozó a tervek szerint a Földközi-tenger keleti részén csatlakozott volna a Fordhoz, de most átirányították a CENTCOM-hoz. A USS Eisenhower és a kísérő hadihajók pedig éppen az Atlanti-óceánon haladnak át, ugyanakkor az amerikai tisztviselők nem hozták nyilvánosságra a hajók végső célállomását.
***
Nyitókép: U.S. Central Command
Kapcsolódó cikkek a Háború Izraelben aktában.
Több tucat légicsapást hajtott végre az izraeli légierő Szíriában, köztük a fővárosban, Damaszkuszban is.
Szerinte Izrael ellen koncepciós per folyik.
Egy kérdés marad: hogyan bírja ki a világ Bidenék világháborús terveit, amíg Trump átveszi a Fehér Házat?