Aki ismeri a Black Mirror című brit sci-fi sorozatot, amely mai korunk technológiai fejlődésének lehetséges negatív következményeit mutatja be történeteiben, épp a Black Mirrorhoz hasonlíthatja a legújabb londoni fejlesztést, az Ultra Low Emission Zone (ULEZ) nevű, a levegő védelme ürügyén folyamatosan működő és ellenőrző kamerarendszer kiterjesztését az egész brit fővárosra.
A kamerarendszer célja, hogy kiszűrjék mindazokat az autósokat, akik szennyező kategóriába tartozó járművekkel közlekednek Londonban. Amely autók nem felelnek meg a kibocsátási sztenderdeknek,
napidíjat kell fizetniük az ellenőrzött zónában,
amit augusztus 29-én terjesztenek ki London egész területére. Jelenleg 12 és fél fontot (mintegy 5500 forintot) kell fizetni naponta a járművek után.
Az ULEZ kamerarendszere minden járművet figyel, észleli a rendszámokat, és azokat ellenőrzi az adatbázisban, hogy a kocsi után kell-e fizetni a díjat a zónán belül. Ha valaki nem fizetett az utazás előtt, akkor a rendszer értesít erről, és 21 napon belül meg kell fizetni a díjat. Akik nem fizetnek, azok büntetést kapnak.
A rendszert nem lehet kijátszani,
a kamerák a hét minden napján, éjjel-nappal figyelni fogják a rendszámokat. A kamerákat most is folyamatosan telepítik, végül 2750 kamera fog kikerülni London utcáira.
Sokan kritizálják az ULEZ rendszert, London egyes konzervatív vezetésű külső kerületei a bíróságon is megtámadták a rendszer kiterjesztését, de elbukták az ügyet, az ULEZ ki lesz terjesztve egész Londonra.
A legális tiltakozás után most viszont az illegális ellenállás bontakozik ki.
A londoni rendőrség azt jelentette, hogy már most több száz kamerát megrongáltak, avagy elloptak az ULEZ rendszerből. A népi ellenállás a következő időszakban is előfordulhat. Az pedig, hogy a totális megfigyelő kamerarendszert a rendszámok leolvasásán kívül még mire lehet használni, a közeljövő nagy kérdése lesz Londonban.