A nyomozások nem is voltak eredménytelenek, bár messze nem mindegyik fejeződött be: az OLAF 18 vizsgálatából 4 vezetett „pénzügyi ajánlásokat tartalmazó jelentéshez”, egy „fegyelmi ajánlásokat tartalmazó zárójelentéshez”, öt esetben pedig megszüntették az ügyet, nyolc pedig még 2022-ben is folytatódott – ami már jelen mentesítési jelentés hatályán kívül esik.
Megjegyezték, az OLAF 5, a Parlament személyzetét érintő ügyben nyomozott, amelyből kettőt lezártak mindenféle ajánlás nélkül (magyarra fordítva eredmény nélkül), három pedig még 2022-ben is futott. Az Európai Ügyészség se volt sokkal gyorsabb, ugyanis a fent említett 3 ügyből egyik se lett 2021-ben lezárva.
Érdekesség, hogy a mentesítési jelentésben szabályosan számon kérték az EP-t, hogy az OLAF ajánlásait a lezárt ügyek kapcsán teljes mértékben végrehajtották-e, valamint a szabálytalanul kifizetett közel kétmillió eurót (1.837.000 EUR) behajtották-e.
Afféle „hab a tortán” jelleggel zaklatásról is írtak a mentesítési jelentésben, 2021-ben összesen hat képviselő ellen indítottak zaklatási ügyet, 2020-ról pedig négy volt függőben. Viszont a 2021-ben lezárt négy ügyben nem állapított meg a nyomozás zaklatást, valamint felhívták a figyelmet arra, hogy a szükségesnél jóval tovább húzták ezeket az ügyeket, a nyomozás több esetben több mint egy évig tartott.
9. Egy euró árkedvezmény a gyakornokoknak
Természetesen a listánkban található ügyek nem nyomnak ugyanakkora lantba a képzeletbeli mérlegünkön. Vannak jóval kisebb hatású érdekességek is. Ilyen a kilencedik pontunk: a mentesítési jelentésben panaszkodnak arra, hogy
az Európai Parlament étkezdéiben a gyakornokoknak csupán egyetlen egy eurónyi árkedvezményük volt 2021-ben.
A jelentés pedig arra kéri az EP igazgatását, hogy vizsgálják felül a „szimbolikus és elégtelen” árengedményt.
10. Használhatatlan berendezések és inkonzisztens koronavírus-biztonsági intézkedések
A COVID-19 járvány értelemszerűen nagy hatással volt az Európai Parlamentre is. A mentesítési jelentésből az derült ki, hogy Brüsszelben, Luxemburgban és Strasbourgban összesen 5.757.447 euróért építettek ki tesztközpontokat, amellett, hogy az oltási kampányhoz a helyi hatóságok adták ingyen és bérmentve a vakcinákat, minden egyéb felmerülő anyagot, valamint ők voltak a szervezők is.
A testhőmérséklet ellenőrzését viszont már nem sikerült logikusan megoldani.