Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
A német kancellár elvenné az országoktól a vétójogot a külpolitikai kérdésekben.
„Az egyhangúság elvének eltörlése – azokon a területeken, amelyeken még létezik – az EU Tanácsában történő szavazásoknál egyenértékű lesz az olyan országok, mint Lengyelország és a kisebb országok szuverenitásának elvételével” – mondta Ryszard Legutko, a Jog és Igazságosság európai parlamenti képviselője a Lengyel Sajtóügynökségnek adott interjújában, kommentálva Olaf Scholz német kancellár európai parlamenti beszédét.
„Az olyan országok számára, mint Lengyelország és a kisebb országok, ez a szuverenitás de facto megvonásával érne fel. Ebben a csapatban vagy úgy lehet majd játszani, hogy az országok vagy »a kispadot melegítik«, azaz nincs befolyásuk a stratégiára és egyszerűen elfogadnak minden kedvezőtlen megoldást, vagy tehetetlenek lesznek, nem fogadják el azokat, de mégis kénytelenek lesznek végrehajtani. Egy ilyen rendszerből kaptunk ízelítőt a Fit for 55 esetében, amelyet jobbra-balra keresztülvittek. És mi van akkor, ha nem értettünk vele egyet? Az összes többi, számunkra kellemetlen dolog ugyanígy fog átmenni, sőt, még könnyebben is” – fejtette ki Legutko.
„Ha már a demokráciáról és a tárgyalásokról beszélünk, a német kancellár nem titkolja, hogy »felelősséget« akar vállalni az unióért. A német vitában ez egy eufemizmus, amely a »vezetés« szót helyettesíti. Scholz tehát egyáltalán nem titkolja, hogy mi a célja, és hogy ennek eszköze az egyhangúsági szabály eltörlése. Fel kell tennünk magunknak egy teljesen racionális kérdést: akarjuk-e, hogy egy olyan ország kormányozzon minket, amely közismerten katasztrofális hibákat követ el – az Oroszországgal szembeni politika, a migráció, a pénzügyi politika jó példák erre – , és képtelen az önreflexióra?” – tette fel a kérdést a lengyel Jog és Igazságosság európai parlamenti képviselője.
Nyitókép: MTI/EPA pool/Clemens Bilan